Головна > Музей соціальних служб міста Києва

Музей соціальних служб міста Києва

До 30-ти річча створення Київського міського центру соціальних служб ми прийняли рішення про створення Музею Соціальної служби столиці. Як зазначив ідейний натхенник Музею методист Київського міського центру
соціальних служб, Заслужений працівник соціальної сфери України Леонід Петрович Крисов: «Історія Центру -це наша мала історія, яка протягом 30 років іде поруч з історією нашої країни, нашого міста. Створенням Музею ми хотіли показати, що соціальна служба, це організація, яка має свій шлях та розвиток, на якому зустрічалися і перетиналися цікаві постаті».
Сьогоднішню історію ми творимо самі, прямо зараз. І від кожного з нас залежить, що потім згадають про нас, ті хто прийде на наше місце через 30років, що ми зможемо передати крізь роки. Далі буде… Ми не ставимо собі надамбітного завдання хронологічно відтворити абсолютно усе, інформація надходить з різних джерел. Маєте свої згадки –надсилайте нам на сторінку Музею. Повна версія Музею на сторінці у фейсбук: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083328446608
Наш Музей інтерактивний, створимо його разом!

 • 2023
  Матеріал в стадії підготовки;
 • 2022
  Матеріал в стадії підготовки;
 • 2021
  Матеріал в стадії підготовки;
 • 2020

      Початок 2020 року йшов у звичному порядку: ми планували, звітувались за минулий рік, навіть не здогадуючись, що попереду новий виклик, який змінить місто, країну, світ.  Пріоритети мережі ЦСССДМ м. Києва на 2020 рік:

  1.   Впровадження Закону України «Про соціальні послуги» в практичну діяльність мережі ЦСССДМ м. Києва.

  2.   Впровадження системи моніторингу і оцінки якості надання соціальних послуг мережі ЦСССДМ м. Києва.

  3.   Вдосконалення іміджу фахівця із соціальної роботи, як надавача соціальних послуг.

    А тепер детальніше:

  •       16 січня в антикафе «Кампус» відбулася вечірка для  волонтерів – помічників св. Миколая. На заході були підведені підсумки  проведення новорічної та різдвяної акції «Не забудь привітати», під час якої волонтери з адресними привітаннями відвідали 130 родин, які опинились у складних життєвих обставинах, та привітали понад 200 дітей.

  •        16 січня на базі КМЦСССДМ для 22 спеціалістів мережі ЦСССДМ м. Києва було проведено навчання з розвитку ненасильницького спілкування в складних ситуаціях за методом Маршалла Розенберга.

  •        21 січня отримувачі послуг з Київського міського та 10 районних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, а також 5 Центрів соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з ф/о отримали унікальну можливість відвідати захід, який триває на Співочому полі, та насолодитися красою. Серед тих, хто побував на фестивалі сім’ї, які опинились у складних життєвих обставинах, зокрема багатодітні, малозабезпечені сім’ї, родини, де є діти та молодь з інвалідністю та ін. з усіх районів столиці.

  •       28 січня на базі КМЦ відбувся семінар: «Особливості здійснення інформування територіальної громади столиці в умовах впровадження Закону України «Про соціальні послуги». Представники КМЦССДМ та РЦСССДМ, які відповідають за інформаційне забезпечення соціальної роботи зібралися для того, щоб відпрацювати оптимальних механізм здійснення інформування громади.

      •               Наприкінці січня у Києві відбулася зустріч організаційного комітету Другої національної конференції, присвяченої роботі з підлітками груп ризику. До участі у заході, який був організований AFEW-Ukraine, долучились як  представники державних та недержавних організацій, так і представники підлітково-молодіжних організацій.  До обговорення цілей та завдань конференції жваво долучились і представники мережі ЦСССДМ м. Києва. Конференція «Збереження здоров’я підлітків: виклики сучасних реалій України» відбудеться у столиці 15-17 вересня 2020 року.

  •        16 лютого у Pochayna Event Hall відбувся танцювальний майстер-клас у рамках проведення Всеукраїнських відкритих змагань зі спортивно-бального танцю «Прем’єра», що був організований Київським Палацом дітей та юнацтва. За підтримки Київського міського центру соціальних служб столиці у заході взяли участь діти з сімей отримувачів послуг Центрів соціальних служб м. Києва.

  •       20 лютого на базі Оболонського РЦСССДМ відбувся майстер-клас «Маркери психологічного насильства в підлітковому віці. Світ очима підлітка через метафоричні карти», який  провела ахівець із соціальної роботи Оболонського РЦ, кандидат у Майстри соціальної роботи, психолог Амірова Євгенія Вадимівна.

  •        12 лютого на базі Дніпровського РЦСССДМ відбувся майстер-клас «Основи мотиваційного консультування залежних клієнтів. Новий досвід роботи», який  провів Майстер соціальної роботи, психолог- консультант з залежностей, молодший науковий співробітник інституту ім. Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України Старков Денис Юрійович.

       Мережа ЦСССДМ м. Києва відкрита до того, щоб ділитися найкращим власним досвідом здійснення соціальної роботи, адже, захід відвідали не тільки соціальні працівники мережі ЦСССДМ м. Києва, але й КМЦ «Родинний дім», МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», БФ «Світ без залежності», студенти спеціальності «Соціальна робота» КУ ім. Бориса Грінченка.

      Весна 2020- го. Початок  COVID-19. Що запам’яталось?

  •    Мережа районних центрів соціальних служб: залишайтесь вдома, але не на одинці зі своєю проблемою!

       Працівники районних ЦССДМ м. Києва  зараз на своїй «передовій» готові підтримати та допомогти сім’ї киян, які опинились у складних життєвих обставинах. Вони збирають та розвозять продуктові набори,  ліки, вітають зі святами, надають психологічні консультації та ін. На фото зафіксована лише мала часточка великої роботи, яку проводили фахівці на благо територіальної громади столиці.

  •    У зв’язку із заходами з протидії поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Київський міський  та районні центри соціальних служб для  сім’ї, дітей та молоді  проводять профілактично-роз’яснювальну компанії серед населення щодо необхідності дотримання карантину, важливості допомоги батькам, піклування про сусідів тощо.

  •    Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює як хаб з усіх оперативних питань. Зустрічаєш об’яви , накшталт: у кого є можливість поділитися ліками широкого спектру використання (но-шпа, анальгін, жарознижуючи препарати та ін.) з незакінченим строком використання або мова йшлася також про продукти харчування, просимо приносити їх з 9.00 до 18.00 до Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (вул. О. Довженка, 2 (м. “Шулявська”) та передавати черговому працівникові; контактний телефон: 458-27-67. Доброті у реальних проявах-бути!

  •    16  березня ще встиг відбутися майстер-клас «Вчимо дитину захищатися»,  який проводила практичний психолог КМЦ, кандидат у Майстри соціальної роботи Устінова Тетяна. Захід проходив у форматі «Тренінг для тренерів» як оглядовий семінар з методики роботи з дітьми 10-13 та 14-18 років з попередження сексуального насильства та сексуальної експлуатації (за матеріалами Українського фонду «Благополуччя дітей»).

  Поступово в онлайн формат переносяться  навчальні заходи, зокрема:

  • Навчальна група для консультантів з хімічної залежності та Навчання проводить психолог КНП КМНКЛ «Соціотерапія», залучений спеціаліст КМЦСССДМ Придатко Оксана Ростиславівна.
  • 7 квітня спеціалісти ЦСССДМ столиці, батьки,педагоги, студенти ВНЗ, які проходять практику на базі КМЦ, а також інші представники навчальних закладів в он-лайн режимі відвідали вебінар до Всесвітнього дня здоров’я на тему: “Здорове харчування в умовах карантину”.

     Поступово приймається рішення проводити у дистанційному форматі і традиційні заходи мережі, зокрема:

  • Активна молодь столиці, скаути і волонтери проводять з 7 по 10 травня  ХХХ збір-похід «Козацькими шляхами. Ноme edition». Вперше лідери дитячих та молодіжних громадських організацій столиці проводитимуть традиційний збір-похід «Козацькими шляхами в онлайн-форматі.   Протягом усіх трьох днів учасники  брали участь у тренінгах, творчих майстер- класах, демонстрували власні таланти, дізнавалися про туристичні лайф-хаки та граючи змагалися.  
  • 16  травня  оголошено початок загальноміського професійного конкурсу “Кращий лайфхак соціальної роботи м. Києва”.  Метою конкурсу є створення та презентація учасниками власних наробок, практичних порад («лайфхаків») у таких напрямах соціальної роботи.

        Безпечне та майстерне поєднання роботи онлайн та офлайн- ось виклик того часу:

  • До Великодніх свят фахівці Подільського  РЦССДМ привітали Пасхальними кулічами 155 дітей, сім’ї яких опинилися в складних життєвих обставинах, дітей з інвалідністю, дітей з дитячих будинків сімейного типу та з прийомних сімей.
  • Непроста ситуація у країні  спричиняє збільшення кількості  випадків пов’язаних зі зловживанням психоактивними речовинами (алкоголь, наркотики) та залежністю від гаджетів. КМЦСССДМ пропонує  доступні безплатні послуги спеціалістів для залежних та співзалежних (членів їхніх сімей) (консультації телефоном).
  • Тривають онлайн-консультації для тих, хто потерпає від домашнього насильства – фізичного, психологічного, економічного, хто перебуває у стані депресії.
  • Відбувається пошук партнерів, які готові взяти участь у розробці нової соціальної послуги “Персональний асистент особи з інвалідністю”. Послуга планується для осіб з інвалідністю віком від 18 до 35 років з фізичними, психічними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями, а також з комплексними порушеннями, які проживають в родинах і не можуть самостійно пересуватись, спілкуватись, обслуговувати себе, брати участь у соціальному житті.

     Поступово мережа увійшла майже у звичний робочий ритм. Що запам’яталося з літа 2020 року?

  •    10 червня на базі КМЦ відбувся майстер-клас: ««Підліток та довірливі стосунки з ним (на допомогу фахівцю із соціальної роботи)», який проводила фахівець із соціальної роботи Подільського РЦСССДМ Карпова Світлана.

  •    12 липня у Михайлівському золотоверхому соборі  відбулася дискусійна панель,а викликана переглядом фільму Леоніда Канфера і Юлії Козиряцької  “А що таке любов?”, що досліджував  проблеми інституалізації дітей – сиріт, молоді з числа сиріт, дітей та осіб з інвалідністю. Працівники Київського міського центру соціальних служб долучилися до організації фотовиставки “Кожній дитині потрібна родина”, що була люб’язно надана Центром публічної комунікації та інформації КМДА та консультувань охочих створити прийомну сім’ю або всиновити дитину.

  •    16 липня відбувся робочий візит до реабілітаційного центру «Назарет» (м. Драгобич), де опікуються особами, що мають залежності. У зустрічі взяли участь представники Київського міського та районного центрів соціальних служб, «Соціальної квартири» для жінок з новонародженими дітьми, спеціалісти БФ «Карітас».  Надзвичайну  професійну цікавість столичних фахівців викликало питання надання у Центрі послуг підліткам, які мають залежності.

  •    16 липня на базі Святошинського РЦСССДМ відбувся майстер-клас: «Особливості надання соціальних послуг сім`ям, члени яких перебувають у конфлікті з законом». Його проводила  провідний фахівець із соціальної роботи,  психолог Святошинського РЦСССДМ, кандидат у Майстри соціальної роботи Золотарьова Віра Геннадіївна.   

  •    23 липня у Оболонському РЦСССДМ відбувся  майстер-клас «Етичні засади фахівця із соціальної роботи як складова досягнення позитивного результату подолання СЖО у сім’ї». Кандидат у Майстри соціальної роботи Степанець Віталіна Олексіївна розказала про можливі реакції клієнта при першій взаємодії з фахівцем, зупинилася на етичних правилах при першому контакті  та в подальшій взаємодії з клієнтом.       

  •    24 липня на базі Деснянського РЦССДМ відбувся майстер-клас: «Проблематика впровадження наставництва». Свій досвід роботи за напрямом представила фахівець із соціальної роботи  Деснянського РЦСССДМ, кандидат у Майстри соціальної роботи  Ярмак Тетяна.

  •    Майстер – клас на тему: “Особливості роботи з підлітками з порушеннями розумового розвитку” провела Міненко Анна Вікторівна, практичний психолог ЦСПРДМФО Оболонського райну, Майстер соціальної роботи, кандидат психологічних наук. Захід відбувся 20 серпня на базі Центру соціально – психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями в Оболонского району міста Києва.   

  •    У серпні 2020 року для фахівців із соціальної роботи КМЦССДМ була проведена презентація результатів соціологічних опитувань стосовно домашнього насильства під час карантину. Результати дослідження презентувала Надія Комарова, кандидат економічних наук, вчений секретар Державного інституту сімейної та молодіжної політики. До заходу долучились і представники мережі ЦСССДМ м. Києва.   В межах проекту «Доступ до верховенства права осіб, які постраждали від насильства» Національної Ради Жінок України за підтримки програми МАТРА Посольства Королівства Нідерландів в Україні у травні-червні 2020 року було проведено телефонне опитування населення стосовно домашнього насильства, зокрема, під час карантину. В опитуванні брали участь 120 респондентів-експертів: фахівці дотичні до проблеми домашнього насильства (поліція, обласні соціальні служби України). Опитування здійснювалося за такими напрямами: попередження домашнього насильства; допомога жертвам насильства; протидія особам, які вчиняють насильство; карантин та домашнє насильство. Надія Комарова поділилась результатами опитування, а також відбулося обговорення з фахівцями із соціальної роботи мережі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді найбільш ефективних технологій протидії домашньому насильству.

  •       З 26 по 30 серпня у с. Виграїв Черкаської області (Корсунь-Шевченківський р-н) відбувся літній  проєкт традиційного збору-походу «Козацькими шляхами».     Збір-похід було організовано Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з ГО «Скаутський рух», ВМГО «Національна Організація Скаутів України» за підтримки Міністерства молоді та спорту України  та Служби у справах дітей та сім’ї КМДА.

  •    Літній відпочинок та оздоровлення дітей-2020:

       У Черкаській обл. Корсунь-Шевченківського р-ну у ТОВ “Літній наметовий табір “Витоки” діти зі столиці 18 серпня закінчили свій відпочинок, а також наприкінці літа також скінчилось оздоровлення дітей у курортній зоні Київської області у ТОВ «Культурно-оздоровчий центр «Пролісок» та Позаміському дитячому закладі оздоровлення та відпочинку «Зміна».      Окрім цього в  рамках реалізації заходів «Соціальне літо» поряд з селом Ровжі, Вишгородського району, Київської області, на березі Київського водосховища відбувся 9-ти денний виїзд дітей та молоді столиці, у супроводі волонтерів, в літній наметовий табір, де відбулося ґрунтовне ознайомлення з основами Скаутингу.

        В умовах епідемічної небезпеки поширення COVID-19 відпочинкові та оздоровчі зміни організували з дотриманням всіх необхідних умов інфекційного контролю. Діти мали доступ до миття рук проточною водою з милом, до антисептиків, мали соціальну дистанцію під час заходів, їм два-три рази на день вимірювалася температура, у таборах цілодобово чергували медичні працівники.

      Літній відпочинок та оздоровлення є важливою частиною системної комплексної роботи ЦCCCДМ м. Києва, з дітьми з сімей, які опинились у складних життєвих обставинах.

  •    Семінар з підвищення батьківського потенціалу батьків-вихователів «Надійний базис»  відбувся з 4 по 7 вересня на базі с. Приморське Одеської області, Кілійського району. Діти разом з батьками  отримали можливість не тільки оволодіти новими корисними знаннями, навичками, але й вдосталь насолодитися пляжем, морем та спілкуванням.

  •    13 вересня відбувся загальноміський соціокультурний захід, що був покликаний привернути увагу громадськості до відповідального батьківства. Відзначити «День батька» до столичного Парку культури та відпочинку «Перемога» завітали численні кияни та гості міста.    Організувала захід Служба у справах дітей та сім’ї Київської міської державної адміністрації у партнерстві з ГО «Міжнародний Центр батьківства» за підтримки районних центрів соціальних служб, інших державних і недержавних установ та організацій.

  •    15-17 вересня  в онлайн-режимі для та про підлітків  відбулася конференція “Віртуально про реальне”. Метою проведення заходу було сприяння тому, щоб послуги для підлітків були дружніми, системними та якісними. Організатори: МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AIDS Foundation East-West – AFEW-Україна) та МБФ «Альянс громадського здоров’я» спільно з КМЦСССДМ. Проведення конференції в онлайн режимі дозволило охопити всіх бажаючих.

  •    За доброю традицією на початку осені  мережа ЦССДМ столиці  збирає  демобілізованих учасників АТО та членів їх сімей для теплого дружнього спілкування  біля річки. Цьогоріч з дотриманням заходів карантину така зустріч відбулася 20 вересня  у Центрі сімейної риболовлі «Білі камені».   Організатором заходу виступив КМЦССДМ за підтримки Департаменту соціальної політики КМДА, Служби у справах дітей та сім’ї КМДА, КМЦ «Родинний дім».

  .

  • 17 вересня  року на базі  Святошинського РЦСССДМ  Деревінська Ірина,  заступник директора – начальник відділу соціальної роботи Святошинського РЦСССДМ, кандидат у Майстри соціальної роботи провела майстер-клас: «Організація оздоровлення та відпочинку як інструменту соціального втручання в складну життєву ситуацію».

  •    26 вересня на подвір’ї КМЦССДМ спеціалісти Центру у форматі «Дня відкритих дверей» надавали консультації з кризових питань: щодо проблеми насильства, залежностей, інвалідності та ін. На заході  були презентовані  безкоштовні професійні соціальні послуги для киян, які потребують  підтримки. Це був перший захід, що пройшов під гаслом: «Твоя соціальна служба поруч!».   За підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я» та ВБО «Конвіктус Україна» усі бажаючи могли безкоштовно пройти  швидкий тест на ВІЛ, а також відвідати майстер-клас щодо правильного використання засобів контрацепції та отримати засоби захисту.

  •    З жовтня 2020 року розпочато скайп-навчання в рамках заходів Міської школи для консультантів з питань залежностей  Служби соціально-профілактичної роботи. Навчання організоване КМЦСССДМ та проводиться для спеціалістів державних профільних установ міста та неурядових організацій.

  •    з 19 по 21жовтня КМЦСССДМ  спільно з Державним інститутом сімейної та молодіжної політики організував проведення курсів підвищення кваліфікації психологів мережі ЦСССДМ м. Києва.

  •    23 жовтня на базі КМЦСССДМ своїм досвідом із працівниками мережі Центрів соціальних служб столиці ділилася  практичний психолог, арт-терапевта  Ліна Бесчасна під час практикуму «Технології арт-коучінга як інструмент профілактики емоційного вигорання».  Захід проходив у співпраці з  ГО «Східноукраїнська асоціація арт-терапії» в рамках соціального арт- проекту «Арт-терапія: можливості для підтримки особистості».

  •    З 9 жовтня на базі КМЦ тривав базовий  курс навчання з підвищення кваліфікації професійної компетентності спеціалістів по роботі з сім’ями у складних життєвих обставинах. Окрім спеціалістів мережі ЦСССДМ м. Києва у навчанні взяли участь фахівці Служби у справах дітей та сім’ї м. КМДА та ГО, зокрема, МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», ВБФ «Центр Екстреної Підтримки «ЕРЗА», БФ «Життя заради людей», ГО «Життя на всі 100%». Наприкінці 15 представників  державних та громадських установ, які працюють у соціальній сфері отримали сертифікати.

  •    Вперше до Дня захисника України, 14 жовтня, у столиці відбувся велопробіг учасників АТО/ООС, членів іх сімей, представників громадських організацій, соціальних працівників. Учасники пробігу стартували на Михайлівській площі, а фінішували біля Державного Прапору України  поруч з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні, де на усіх чекала  розважальна програма від Київської міської державної адміністрації, а діти отримали корисні подарункові набори.

  •    15 жовтня Службою у справах дітей та сім’ї виконавчого органу КМР (КМДА) ініційовано та проведено виробничу нараду для суб’єктів взаємодії, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству/насильству за ознакою статі.   До участі були запрошені представники Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської МРУ (КМДА), Київського міського центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству, КМЦССДМ, Головного управління Національної поліції України в м. Києві, територіальних структурних підрозділів Національної поліції України в м. Києві.

  •    20 жовтня на базі Бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка відбувся фінал конкурсу «Кращий лайфхак соціальної роботи м. Києва» -2020. Лайфхаки були представлені в декілька номінація: «Новинки реабілітації», «Робота з опікунськими сім’ями», «Комфорт для клієнта», «Створення інформаційних матеріалів соціального спрямування», «Взаємодія з колегами».  А про результати фахівці дізналися на День працівника соціальної сфери.

  •    30 жовтня у КМЦСССДМ відбулося вручення сертифікатів працівникам ЦСССДМ, які пройшли поглиблений курс навчання з підвищення кваліфікації професійної компетентності спеціалістів по роботі з сім’ями у складних життєвих обставинах. Досвідчені фахівці столиці передали свої знання.

  •    Восені фахівцям із соціальної роботи мережі ЦСССДМ м. Києва передані захисні костюми для відвідування сімей, які опинились у складних життєвих обставинах. Отримання костюмів стало можливо завдяки БФ «Зміни одне життя- Україна», яку очолює Леонід Лєбєдев, та за сприяння Уповноваженого  Президента України з прав дитини Миколи Кулеби.

  •    З нагоди Дня працівника соціальної сфери працівники мережі ЦССДМ столиці отримали подяки та почесні грамоти від КМДА. Захід проходив в урочистій атмосфері у приміщенні Національного театру опери та балету ім. Т.Г. Шевченка.

  •    За доброю традиціє наприкінці року оголошено результати загальноміського конкурсу «Кращий лайфхак соціальної роботи м. Києва»-2020». У фіналі конкурсу  взяли участь 6 працівників мережі ЦСССДМ м. Києва та партнерських організацій, які представили 7 лайфхаків. Переможцем конкурсу стала Терлецька Наталія.

  •    12 листопада відбулося відкриття виставки кращих робіт конкурсантів та переможців творчого напряму «Прикладне мистецтво» ХХІХ Київського міського фестивалю творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повіримо у себе».  Організатор фестивалю творчості: Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за участі Департаменту культури КМДА, Київського міського методичного центру закладів культури та навчальних закладів, Київського міського палацу дітей та юнацтва, за сприяння Служби у справах дітей. Підведення підсумків фестивалю проходила у дистанційному форматі.

  •    16 та 18 листопада на базі КМЦСССДМ відбулися тренінги на тему: «Оцінка якості соціальних послуг: показники якості». Навчання проводилось для  представників районних центрів  соціальних служб, зокрема, провідних фахівців із соціальної роботи, начальників відділів соціальної роботи, директорів або заступників директорів районних центрів  соціальних служб. Разом з тим до участі у заході долучились спеціалісти Київського міського центру з числа практиків та експертів, які мають досвід практичного оцінювання якості соціальних послуг.

  •    З нагоди міжнародного дня боротьби за скасування рабства, 2 грудня,   Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді виступив ініціатором проведення робочої зустрічі з представниками державних  та недержавних структур щодо злагодженої взаємодії при веденні випадку постраждалих осіб від торгівлі людьми. У заході взяли участь фахівці із соціальної роботи мережі  ЦСССДМ, представники Служби у справах дітей та сім’ї міського та районного рівнів, а також представники  громадських організацій: ГО “А 21”,  Міжнародної організації з міграції,  БФ “Карітас-Київ”.

  • 19 грудня      відбулася   традиційна урочиста хода помічників св. Миколая. «Ти здатен на диво!»- такі браслети отримали учасники ходи, яка відбулася у столиці, та справді самі створили  маленьке святкове диво.

  • Напередодні свят вже понад 20 років волонтери мережі Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва, лідери громадських скаутських організацій, а також усі бажаючі долучаються до ходи та самі стають частиною новорічно- різдяного свята.
  •  19 та 20  грудня  1000 дітей у супроводі батьків з сімей учасників АТО – клієнтів мережі Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва відвідали соціокультурний новорічний захід у кінотеатрі «Київська Русь» та  ще 5 кінотеатрах мережі «Київкінофільм». Діти  також отримали  солодкі подарунки та поринули у цікаву інтерактивну ігрову програму від волонтерів-помічників св. Миколая.

      Завершуємо розповідь про 2020 рік. Ми витримали, ми змінились, ми адаптувались і в тому наша сила.

 • 2019
 • Матеріал в стадії підготовки;
 • 2018

  2018-ий, Що обуло? Що запам’яталсь?

  Для представників територіальної громади столиці:

  • за місцем розташування ЦСССДМ м. Києва забезпечено надання соціальних послуг сім’ям з числа внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей, АР Крим;

  • продовжують готувати кандидатів в опікуни, прийомні батьки та батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, потенційні усиновлювачі;   працює «Центру допомоги дівчатам та молодим жінкам в складних життєвих ситуаціях»  (вул. О. Довженка, 2 к. 11);

  •- організовано діяльність 32 груп взаємодопомоги для залежних,  співзалежних та для  людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією; групи працюють на базі  КМЦСССДМ (вул. О. Довженка, 2);       

  •- на базі КМЦСССДМ організовано проведення занять Клубу психічного здоров’я для молоді з психічними захворюваннями «Психічне здоров’я: об’єднатись, підтримати, допомогти» (спільно з партнерськими ГО) (щочерверга);

  •- на базі КМЦСССДМ організовано психотерапевтичні групи для усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів щодо підвищення батьківського потенціалу (щосереди, щосуботи);

  •- з лютого на базі КМЦСССДМ розпочато заняття «Школи для батьків, які опинились у СЖО» (в сім’ях, де є вилучення або загороза вилучення дітей) (щосуботи).

  •- з березня у КМЦСССДМ розпочата низка занять “Школи батьків” для сімей, що виховують дітей та молодь з інвалідністю. Під час 6 занять розглядатиметься низка питань: незалежне життя, індивідуальна програма реабілітації, отримання ліків, освіта, можливість отримання реабілітаційних послуг, права та пільги, механізми відстоювання прав.

  Окрім цього протягом року продовжувалась потужна методична робота, здійснювалось проведення масових заходів:

  • – 22 лютого у КМДА організовано проведення координаційної зустрічі: «Налагодження дієвої співпраці між суб’єктами надання соціально-психологічної допомоги киянам-учасникам антитерористичної операції, членам їхніх сімей та членам сімей загиблих (померлих) киян, які брали участь у проведенні АТО».
  • – 18 лютого  на о. Долобецький організовано соціокультурний захід «Масляна» для клієнтів ЦСССДМ- сімей, які опинились у складних життєвих обставинах. Соціокультурний захід «Масляна» проходив у форматі  сімейного пікніка.
  • – 26 березня у приміщенні КМДА відбувся пошуковий семінар щодо організації проведення фестивалю творчості дітей та молоді з інвалідністю «Повіримо у себе». До участі у заході долучилися представники Київського міського методичного центру закладів культури та навчальних закладів Департаменту культури КМДА;
  • – в рамках І-го Глобального тижня здоров’я підлітків 24 березня у приміщенні Відкритого міжнародного університету розвитку людини “Україна” проведено станційну гру “Здорово бути здоровим!”для дітей та підлітків-отримувачів послуг мережі  ЦССДМ м. Києва.  
  • – 12 квітня з метою підвищення професійного рівня працівників ЦСССДМ м. Києва щодо здійснення роботи з  сім’ями у складних життєвих обставинах та поширення кращого практичного досвіду щодо соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю  на базі  Солом’янського РЦСССДМ проведено майстер-клас: «Специфіка роботи з сім’ями, де є підозра вживання ПАР»);
  • – 26 квітня на базі КМЦСССДМ відбулося відкриття навчального семінарського курсу для соціальних педагогів та вихователів гуртожитків ПТУ на тему: «Актуальні проблеми сучасної молоді. Розуміння та взаємодія». Навчання проходитиме в рамках співпраці з Управлінням професійної освіти Департаменту освіти, науки, молоді та спорту КМДА. Заняття проводили фахівці мережі ЦСССДМ м. Києва з метою підвищення потенціалу щодо адресної соціальної роботи  з учнями різних соціальних категорій (з особами з числа дітей-сиріт);  
  • – З 5 по 9 травня відбувся Всеукраїнський збір-похід волонтерських загонів та молодіжних громадських організацій «Козацькими шляхами» під гаслом: «Привіт, Навколосвіт!».
  • – З нагоди відзначення Міжнародного дня сім’ї та Дня матері 12 травня у Парку імені Тараса Шевченка організовано участь мережі ЦСССДМ м. Києва у культурно-мистецькому заходід під гаслом: «Святкуймо День сім’ї всією сім’єю!», у якому взяли участь 3 тис киян  різних категорій сімей.
  • – 16 червня на території Національного музею народної архітектури та побуту України (музей «Пирогово») відбувся X Київський міський фестиваль зі спортивної риболовлі серед дітей та молоді з інвалідністю “Золота рибка”. 
  • – організовано літнє оздоровлення дітей –отримувачів послуг мережі ЦСССДМ м. Києва  у ЛНТ «Витоки», КОЦ «Пролісок»;
  • – проведено тренінги для громадян, які виявили бажання стати наставником (07, 14, 21.28.07.18).
  • – взята участь в проведенні міських профілактичних заходів з  тестування киян на ВІЛ-інфекцією (01, 04, 08, 11, 15,  18, 22, 25, 29.08.2018);
  • – на базі мережі ЦСССДМ м. Києва організовано проведення загальноміського професійного конкурсу «Кращий соціальний Web Surfer– 2018»;
  • – 8 липня КМЦСССДМ  спільно зі ССДС провів культурно-спортивне свято для сімей столиці з нагоди святкування всеукраїнського Дня родини «Сімейна олімпіада».
  • – 27 липня   організовано проведення інформаційної акції для мешканців столиці під гаслом “Дізнайся вчасно! Зроби тест на гепатит С! Збережи собі здоров’я!”до Всесвітнього дня боротьби з гепатитом.
  • – 30 липня року під патронатом Міністерства соціальної політики України, ССДС у співпраці з КМЦССДМ, ГО «Фундація «Гармонізоване суспільство», МОМ,  МГО Кампанія А-21, «НОСУ, БФ «Здорове дитинство без меж», відділом ювенальної превенції управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві, за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні та Уряду Канади проведено  соціально-інформаційна акція «#протиДій торгівлі людьми» до Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми.
  • – 22 вересня на території Центрального парку культури та відпочинку «Маріїнський парк» організовано традиційний захід «Юнь Києва запрошує»  для київських родин, школярів та молоді під гаслом: «Дружня родина-кожній дитині!».
  • – 26 вересня організована участь працівників ЦСССДМ м. Києва у круглому столі «Профілактика наркоманії серед  підлітків та молоді міста Києва»;
  • – 30 вересня  на території риболовної бази «Смагагдова»  проведено соціокультурний адаптаційний захід –ІІІ традиційні змагання «Спортивна рибна ловля» для сімей учасників АТО;
  • – До Дня захисника України 12 жовтня біля Михайлівського золотоверхого монастиря відбулася загальноміська акція з вшанування пам’яті. Працівники КМЦСССДМ вшанували пам’ять воїнів хвилиною мовчання та запалили свічки у пам’ять загиблих героїв;
  • – 22 жовтня  КМЦСССДМ організував участь працівників ЦСССДМ м. Києва та волонтерів у акції «Намалюй життя в любові- Україна»;
  • – До Дня працівника соціальної сфери України 5 листопада  у Колонній залі КМДА відбулося загальноміське зібрання працівників мережі, представників партнерських організацій;
  • – наприкінці року відбувся ХХVІІ Київський міський фестиваль творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повіримо у себе»;
  • – 19 грудня біля КМДА стартувала  урочиста хода волонтерів – помічників св. Миколая;
  • – В рамках Всеукраїнської доброчинної акції «Святий Миколай мандрує Україною» 19 грудня  діти з сімей клієнтів мережі ЦСССДМ м. Києва, зокрема, які займаються в Центрах соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з ф/о, а також діти з сімей учасників АТО, разом із батьками відвідали свято у Михайлівському Золотоверхому монастирі.
 • 2017
  Матеріал в стадії підготовки;
 • 2016

  Поринемо у згадках у 2016 рік. Зустрінемо тут багато інформації з районний центрів соціальних служб та закладів соціальної підтримки столиці. Проте звертаємо Вашу увагу , що більше інформації на сторінці «Музей соціальної служби у «Фейсбук» за посиланням:  

  • – Різдвяно-новорічні заходи для отримувачів послуг, в тому числі в рамках  благодійного соціального проекту «Ялинка бажань. Кожен здатен на диво»;
  • – Семінар для спеціалістів мережі ЦСССДМ міста Києва з питань планування  діяльності  у 2016 році. ПРІОРИТЕТИ 2016:
  • – Створення соціального профілю громади м  Києва в розрізі районів;
  • – участь у розбудові ефективної мережі з надання якісних соціальних послуг сім’ям у складних життєвих обставинах, в тому числі сім’ям внутрішньо переміщених осіб, сім’ям учасників АТО, особам з числа дітей-сиріт у територіальній громаді міста Києва;
  • – удосконалення  моделі  управління щодо надання  якісних  соціальних послуг, шляхом методичної підтримки професійної компетенції спеціалістів та фахівців мережі ЦСССД, соціальних закладів в м.Києві;
  • – забезпечення ефективної  партнерської взаємодії між державними та громадськими суб’єктами соціальної роботи у вирішенні питань сімей у територіальній громаді міста Києва;
  • – створення реєстру та розрахунок вартості соціальних послуг на районному та міському рівнях;
  • – профілактика соціально небезпечних хвороб – ВІЛ-інфекції, туберкульозу, гепатитів В і С серед підлітків і  молоді груп ризику та  їх найближчого оточення;
  • – активізація столичної громади (громадських, благодійних, релігійних організацій) з метою підвищення потенціалу сімей/ осіб з  дітьми та молоді, які потребують підтримки. Підтримка волонтерського руху  в  реалізації соціальної   та молодіжної політики м. Києва
  • – Другий місяць у Києві працює «Телефон довіри» з питань надання консультативної, психологічної та правової допомоги потерпілим від насильства та особам, які вчинили насильство.  
  • – 16 лютого у Київському міському будинку вчителя відбулося загальноміське методичне зібрання працівників мережі ЦССДМ м. Києва. Захід  був спрямований на інформування громадськості про діяльність мережі ЦСССДМ м. Києва, соціальні послуги та актуальні питання соціальної роботи щодо для дітей, сімей та молоді м. Києва. Участь у зустрічі взяли близько 150 соціальних працівників мережі ЦСССДМ м. Києва, партнерських організацій. Захід розпочався з  доброї традиції – ті, хто тільки розпочав свій шлях у соціальній сфері, урочисто прийняли Обітницю соціального працівника.
  • – 25 лютого 2016 року на базі Дніпровського РЦ відбулася ювілейна презентація Центра амбулаторної реабілітації алкозалежних «Сенс», яка була присвячена десятій річниці його  створення.
  • – 24 лютого 2016 року головний спеціаліст КМЦСССДМ Крисов Л.П. у якості експерта взяв участь у вебінарі «Модель вуличної роботи  та молоддю, які належать до груп ризик, за технологією мультидисциплінарних команд» в рамках проекту «Центр Знаний», який реалізує ГО «Український інститут  соціальних досліджень ім. Олександра Яременка» за підтримки ЮНІСЕФ.
  • – Навесні 2016 року своїми активностями вирізнявся Голосіївський районний в місті Києві центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Насиченими цікавими подіями та зустрічами були перші дні весни на у Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей з ф/о Подільського району м. Києва  Деталі на сторінці Музею  у Фейсбук.
  • – 11 березня 2016 року під час виконання бойових завдань біля Ясинуватської розв’язки у м. Авдіївка загинув фахівець із соціальної роботи Марченко Руслан Володимирович. Руслан був нагороджений медаллю «За оборону рідної держави»; під час проходження служби в АТО був старшим солдатом, командиром мотопіхотного відділення.

   Вічна  пам’ять і вічна слава Герою!

  • – З 23 по 27 березня 2016 року КМЦССДМ організовано навчальний візит з обміну досвідом здійснення соціальної роботи з дітьми, сім’ями та молоддю «Разом зі світом» до м. Краків, (Польща). Під час робочої поїздки 28 працівників мережі ЦСССДМ м. Києва відвідали ГО «Добра воля» та  ознайомилися з новітніми технологіями сучасної світової соціальної роботи, а також поширили свій власний досвід роботи у мережі столиці.
  • – 13 березня мережа ЦСССДМ міста Києва запросила у Гідропарк (на о. Долобецький)  своїх клієнтів-прийомні сім’ї та сім’ї, які опинились у СЖО, щоб  яскраво та весело зустріти прихід весни та відпочити у родинному колі на Першому весняному сімейному пікніку. Організатори: КМЦСССДМ спільно з Київським міським палацом дітей та юнацтва, українсько-турецький культурний центр «Сяйво», ГО «Всеукраїнська організація зі справ вимушених переселенців» та за підтримки ГО Скаутського спрямування.    Вперше соціокультурний захід «Масляна» проходив у форматі  весняного сімейного пікніка.
  • – В епіцентрі уваги мережі Центрів соціальних служб допомога ВПО та сім’ям, учасників АТО, проте  робота за традиційними напрямами продовжується. Іншою важливою складовою діяльності  є фактор міжвідомчої взаємодії та обмін ресурсів партнерських організацій з ресурсами центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
  • – У колі постійної уваги мережі –  попередження насильства в сім’ї та жорстокого поводження над дітьми, формування засад гендерної рівності та відповідального батьківства. За цим напрямом Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді співпрацював з Міжнародним жіночим правозахисним центром «Ла-Страда Україна»,  ВГЦ «Волонтер», МГО «Школа Рівних Можливостей», ВГО «Національний рух «Захистимо жінку», МГО «Батьки та діти», ГО «Підтримка та захист жінки», МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» та «Право на здоров’я», МГЦ «Розрада», ВБФ «Сім’я», ГО «Фундація «Гармонізоване суспільство».
  • – Центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва продовжується  ефективне впровадження  системи заходів соціокультурної реабілітації, розвитку творчих здібностей дітей та молоді з сімей, які опинились у складних життєвих обставинах. Системно  проводяться екскурсії, майстер-класи, літературні вечори, клуби спілкування молоді, тематичні свята та інші заходи. Далі трохи детальніше про це та багато іншого:
  • – З квітня по грудень 2016 року у столиці реалізується пілотний проект “Тобі слід знати про туберкульоз (ТБ)”.
  • – З 5 по 9 травня 2016 року тривав XXVІ традиційний Всеукраїнський збір-похід волонтерських загонів та молодіжних громадських організацій «Козацькими шляхами». За доброю традицією збір проходив у лісосмузі  біля с. Виграїв, на гостинній Черкаській землі, Корсунь-Шевченківського району.
  • – 14 травня 2016 року на території рибного господарства с. Забір’я (біля стм. Боярка) відбувся VІІІ Київський міський фестиваль зі спортивної рибної ловлі серед дітей та молоді з порушенням опорно-рухового апарату „Золота рибка”. 
  • – 22 травня 2016 року на території Центрального парку культури та відпочинку «Мариїнський” парк» Служба у справах дітей та сім’ї м. Києва, КМЦССДМ організували проведення Фестивалю сімейних цінностей «В родинному колі».
  • – 1 червня 2016 року у Києві відбулось грандіозне відкриття фестивалю – Академія “Золотий ключик”, присвяченого до Міжнародного Дня захисту дитини. У фестивалі взяли участь клієнти мережі ЦСССДМ столиці, серед яких для членів роди, де є учасники АТО, сім’ї, які опинились в складних життєвих обставинах, сім’ї ВПО, багатодітні, малозабезпечені сім’ї, а також сім’ї, які виховують дітей з інвалідністю.
  • – 28 липня 2016 року до Всесвітнього дня боротьби з гепатитами у парку імені Тараса Шевченка проведено всеукраїнську інформаційно-просвітницьку акцію в рамках кампанії «Вимагаємо лікування!», що тривала у  всіх областях України.
  • – 29 липня 2016 року біля станції метро «Хрещатик» КМЦССДМ спільно з ГО «Фундація «Гармонізоване суспільство» в рамках проекту «Поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які  здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, в Україні» за підтримки координатора проектів ОБСЄ в Україні та Уряду Канади, у співпраці зі Службою у справах дітей та сім’ї організували проведення акції та інформаційного перфомансу «ATTENTION! – торгівля людьми!». Заходи відбувалися в рамках Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми.
  • – До кінця року продовжує свою  роботу консультаційного пункту для внутрішньо переміщених осіб з зони АТО, надання гуманітарної допомоги переселенцям на базі КМЦСССДМ (вул. О. Довженка. 2 к.55) (щовівторка та щоп’ятниці 12.00-18.00). Пункт працює в рамках співпраці з МГО «Соціальна ініціатива».
  • – 4 вересня 2016 року на території рибного господарства с. Забір’я  відбувся соціокультурний захід «Фестиваль сімейної рибної ловлі» для демобілізованих учасників АТО та членів їх сімей.
  • – 13 вересня 2016 року у приміщенні Музею історії Києва було проведено робочу зустріч з питань реалізації заходів «Альянс міст і регіонів України з розвитку ромських ініціатив».
  • – 24 вересня 2016 року на території Центрального парку культури та відпочинку («Маріїнський парк») відбулося традиційне свято «Юнь Києва запрошує». Організаторами цьогорічного заходу виступили КМЦССДМ, Служба  у справах сім’ї та дітей, КМДА, ВМГО «Національна Організація Скаутів України», КМО  ВМГО «Національна Організація Скаутів України»,  за підтримки Міністерства молоді та спорту України, Департаменту освіти, науки, молоді та спорту, українсько-турецького культурного центру «Сяйво».
  • – 17 жовтня 2016 року у конференц-залі «Счастья HUB» КМЦССДМ організував проведення фіналу  традиційного загальноміського конкурсу «Кращий молодий соціальний працівник м. Києва – 2016». Метою конкурсу є публічне визнання професійних досягнень талановитих молодих фахівців м. Києва у сфері соціальної роботи, стимулювання їхнього професійного зростання та популяризація соціальної роботи у територіальні громаді столиці.
  • – Продовжує працювати консультаційний пункт з питань профілактики туберкульозу (вул. О. Довженка, 2 к.14) в рамках спільного проекту з МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» «Тобі слід знати про туберкульоз.
  • – Напередодні Дня спільних дій в інтересах дітей 19 листопада 2016 року у Київському міському будинку учителя відбувся Форум  делегатів дитячих прав  «Ми прагнемо бути почутими»
  • – 25 листопада у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок волонтери та працівники мережі ЦСССДМ м. Києва доєдналися до акції «Оранжевий день», яка проходила на Майдані Незалежності біля Монументу Незалежності.
  • •  27 листопада 2016 року у ДІМ МК «Майстер-клас» відбувся «Форум успішних людей»  в рамках ХХV  ювілейного Київського міського фестивалю творчості дітей та молоді з  інвалідністю «Повіримо у себе».
  • – 29 листопада 2016 року у Київському міському палаці творчості дітей та юнацтва відбулася церемонія нагородження переможців ХХV ювілейного Київського міського фестивалю творчості дітей та молоді з інвалідністю «Повіримо у себе», а також гала-концерт переможців Фестивалю «Мрії збуваються» під гаслом «Історія успіху».
  • – 1 грудня 2016 року у Київраді до Всесвітнього дня толерантності до хворих на СНІД організовано проведення інформаційної акції. Захід проводився спільно з Київським міським правобережним центром для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді та ГО «Соціальна агенція “СНІД-допомога” . На знак підтримки ВІЛ-позитивних та хворих на СНІД організатори вручили депутатам Київради та співробітникам мерії червону стрічку толерантності.
  • – 5 грудня 2016 року до Міжнародного дня волонтера у КМДА відбувся соціокультурний захід «В єднанні творимо добро» для волонтерів ЦССССДМ м. Києва, партнерських організацій.
  • – 19 грудня 2016 року до Дня св. Миколая у колонній залі КМДА в рамках акції «Ходить по землі св. Миколай» відбулися вистави «Різдвяний ярмарок» для дітей з сімей, які опинились у СЖО. Організаторами заходу виступили КМЦССДМ, Служба у справах дітей та сім’ї за підтримки БФ «Соняшник».
  • – 19 грудня 2016 року у костюмах помічників св. Миколая волонтери мережі ЦССДМ м. Києва та лідери дитячих та МГО взяли участь у Параді волонтерів- помічників св. Миколая.
  • – З 16 грудня 2016 року триває акція «Ялинка бажань» під гаслом «Ти здатен на диво», яка реалізується КМЦСССДМ спільно з БО «Благодійний фонд «Незалежна країна». Волонтери ЦСССДМ м. Києва на базі мережі супермаркетів «Сільпо» пропонують мешканцям столиці купити будь які –подарунки, які потім передаються дітям.
 • 2015

  Згадок про 2015 рік багато. Поринувши в архіви, ми намагалися виділити найцікавіше, проте того, що потім дало розвиток сучасній системі роботи мережі зустріли багато. Директором Київського міського центру для сім’ї, дітей та молоді працює Валерій Танцюра, згодом директором стає Ярослава Колобова. Проте зміни відбуваються поступово. Розпочнемо 2015 рік як водиться з початку. Якою була зима 2015 го? Київський міський центр завжди був відкритим і прозорим щодо власної діяльності, проте це стало вимогою часу. З робочого листа того періоду: «Революція гідності засвідчила посилення ролі громадянського суспільства у розбудові держави… Сьогодні Україна опинилась перед загрозою втрати суверенітету і територіальної цілісності, що ускладнюється економічною кризою. На даному етапі найважливішим є об’єднання зусиль представників влади та громадянського суспільства, рівноправний діалог та взаємна відповідальність за розвиток держави. Це вимагає невідкладного впровадження принципів відкритого урядування, відповідальності органів державної влади перед суспільством, підзвітності та підконтрольності громадянам. В рамках реалізації Плану дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2014-2015 роках, на виконання Закону України “Про доступ до публічної інформації” Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді створив умови для спрощення доступу громадян до інформації, яка перебуває у їх володінні. З метою інформування громадськості про діяльність КМЦСССДМ, соціальні послуги та актуальні питання соціальної роботи щодо для дітей, сімей та молоді м. Києва запроваджено практику видання інформаційного бюлетеня «Столичний соціальний погляд». Заради забезпечення доступу громадян до публічної інформації, консолідації зусиль державних та недержавних організацій щодо вирішення соціальних питань територіальної громади м. Києва створена Громадська колегія з питань здійснення соціальної роботи з дітьми, сім’ями та молоддю КМЦССДМ. КМЦССДМ постійно сприяє діяльності інститутів громадянського суспільства, їх участі у формуванні та реалізації державної політики: протягом 2014 року –І кварталу 2015 року проведено більш ніж 60 заходів у соціальній сфері, організованих КМЦСССДМ спільно з партнерськими ГО».

  • 18 лютого 2015 року у КМДА відбувся захід «Соціальна служба звітує перед громадою», метою якого було публічне підведення підсумків діяльності мережі ЦСССДМ м. Києва перед громадою столиці щодо надання соціальної підтримки сім’ям у складних життєвих обставинах (в тому числі родинам внутрішньо переміщених зі Сходу України, АР Крим, а також учасникам АТО та їх сім’ям).У заході взяли участь депутати, представники громадських організацій, ЗМІ. Під час зустрічі особлива увага була приділена роботі соціальних працівників та психологів ЦСССДМ м. Києва на Майдані, Центральному залізничному вокзалі, у місцях компактного розселення переселенців, у військовому госпіталі та іншим актуальним соціальним питанням та проблемам сьогодення. «Система державного управління ще повільно переходить на зміну пріоритетів діяльності у зв’язку новими обставинами. Наприклад, перебудова стереотипних поглядів в частині забезпечення соціальної підтримки тільки шляхом матеріальних виплат має відходити на другий план. Варто кваліфіковано здійснити комплексну оцінку потреб кожної родини, а далі залучати існуючі ресурси… Досвід підказує, що саме мережа ЦСССДМ може стати координуючою ланкою між запитом і потребою кожної родини або особи та реальною ресурсною допомогою»-зауважив директор КМЦСССДМ Валерій Танцюра. В ході зустрічі також були представлені пріоритети діяльності мережі у 2015 році, серед яких збереження мережі ЦСССДМ; підвищення якості та професійності надання соціальних послуг; залучення до дієвої взаємодії суб’єктів соціальної роботи різних форм власності; активізація столичної громади щодо підвищення потенціалу сімей, дітей, молоді; підтримка та розвиток волонтерського руху в реалізації соціальної та молодіжної політики м. Києва. Окрім цього окрема увага буде приділена створенню моделі надання комплексної допомоги учасникам АТО та членам їх родин. Важливим та актуальним залишається пошук відповідей на виклики часу. Працюємо з територіальною громадою столиці та заради неї:

  • Протягом 20-22 лютого 2015 року працівники та волонтери КМЦСССДМ спільно з лідерами партнерської громадської організації КМО «Національної Організації Скаутів України» взяли активну участь у загальноміських заходах до присвячених роковинам подій на Майдані. Робота непроста і завдання, які ставить сьогодення вимагають нових знань та вмінь, тому важливим є допомога, тих хто вже має певний досвід у цих питаннях.

  • 23 лютого 2015 року на базі КМЦСССДМ відбувся семінар щодо роботи з учасниками АТО та їх родинами в контексті особливостей роботи з родинами, де є загиблі. Захід проходив для працівників мережі ЦСССДМ м. Києва та Департаменту соціальної політики України. Своїм досвідом роботи починаючи ще з Майдану поділилася представник ГО «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій» («Психологічна кризова служба») Кочубей Вікторія. Соціальні працівники дізналися про особливості процесу переживання втрати людиною, отримали конкретні рекомендації що «важливо», а що «не припустимо» робити на кожному з етапів, щоб не зашкодити. Особливу увагу було звернуто на психолого-педагогічну допомогу дитині в переживанні втрати. Окрім цього учасники зустрічі знайшли відповідь на хвилюючі запитання: «як сповістити про загибель», «як працювати з сім’ями, де ті, хто пропав без вісті» та інш. Разом з тим Вікторія Кочубей говорячи про роль психологів та соціальних працівників підкреслила, що «ми самі є інструментом допомоги», але виявляючи емпатію, співчуття та чутливість до людини у втраті, щоб допомогти ефективно та не «вигоріти» професіонал повинен приділяти увагу своєму психічному здоров’ю. Отже, присутні на семінару отримали практичні рекомендації по збереженню та самовідновленню свого психічного стану.

  • З січня 2015 року спеціалістами центру на базі КМЦСССДМ почала надаватись інформаційно-консультативна допомога та організовано надання соціально – економічних послуг переселенцям з зони АТО. Щовівторка та щоп’ятниці в приміщенні КМЦСССДМ переселенці з зони АТО мали змогу отримати фахові консультації, інформаційну підтримку, одяг, постільне та деякі продукти харчування. Також спеціалістами відділу соціальних технологій в I кварталі 2015 року започатковано відвідування спеціалістами КМЦСССДМ переселенців з зони АТО, клієнтів КМЦСССДМ на дому (соціальне інспектування та підтримка).

  • 27 січня 2015 року працівники та волонтери КМЦСССДМ завітали в Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей „Сезенків”. Соціальні працівники привезли с собою солодкі подарунки, цікаву ігротеку, гарний настрій та тепло свого серця. Захід проходив в рамках загальноміської акції КМЦСССДМ «Не забудь привітати», яка проходила за підтримки партнерських громадських організацій- БФ «Відкриті серця України», БФ «Незалежна Україна».

  • Актуальною проблемою сучасної соціально-педагогічної роботи залишається пошук нових підходів до організації соціально-педагогічної роботи для збереження та зміцнення здоров’я та активізації роботи з пропаганди здорового і безпечного способу життя сімей, дітей та молоді. Це дало поштовх для розробки (в рамках проекту:«Діяльність у напрямку ВІЛ у Києві – підвищення кваліфікації фахівців у галузі медицини та соціальної роботи. Мюнхен-Київ») програми навчального тренінгу, спрямованого на подолання необізнаності та упередженості фахівців з соціальної роботи та співробітників громадських організацій в спілкуванні та роботі з ВІЛ-позитивними клієнтами та покращення профілактичної роботи з ВІЛ-інфекції серед дітей та молоді громади міста. Особливий наголос було зроблено на медико-соціальні аспекти ВІЛ-інфекції у контексті Мюнхенських практик, партнерство заради благополуччя дітей: роль і місце державних і недержавних організацій у спільній роботі з попередження інфікування дітей та підлітків вірусом імунодефіциту людини. У I кварталі 2015 року на базі РЦСССДМ Дніпровського та Деснянського районів було організовано навчальні семінари для фахівців з соціальної роботи РЦСССДМ, співробітників громадських організацій, які працюють в сфері ВІЛ-інфекції. Спеціалісти РЦСССДМ, що пройшли навчання, а також педагоги, соціальні працівники ЗНЗ та представники громадських організацій територіальної громади м. Києва мали змогу додатково отримати методичні консультації та літературу в приміщенні КМЦСССДМ та на місцях за запитом, направлені на ліквідацію необізнаності щодо ВІЛ-інфекції шляхи передачі захворювання та його перебіг, методи запобігання захворюванню та навички «безпечної поведінки» та ефективної співпраці з ВІЛ-інфікованим. Протягом року такою роботою буде охоплено працівників всіх районних центрів.

  • На початку року було підведено підсумки акції благодійного проекту «Ялинка бажань. Ти здатен на диво!». Проект був ініційований БФ «Незалежна країна» (президент Ганноха Богдан) та мережею супермаркетів „Сільпо” за підтримки КМЦССДМ. Протягом двох місяців, об’єднавшись з нашими друзями (30 організацій та установ доєдналися до акції) зібрали більш ніж 15 тисяч солодких подарунків. За нашими підрахунками близько 10 тис. дітей отримали солодощі. Серед них діти – сироти, діти з інвалідністю, діти, сім’ї яких опинились у складних життєвих обставинах, переселенці з зоні АТО.

  • 16 квітня 2015 року у Київському планетарії з нагоди відзначення Міжнародного дня авіації та космонавтики Благодійна програма Марини Порошенко «З теплом у серці» запросила дітей, які є клієнтами мережі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва відвідати унікальний науково-просвітницький центр «Атмосфера 360».• 22 квітня 2015 року в Адміністрації Президента України відбувся круглий стіл за участі Уповноваженого при Президенті України з прав дитини М.М. Кулеби та батьків дітей з інвалідністю, а також представників громадського і державного сектору, які в Києві займаються питаннями надання допомоги дітям та молоді з ф/о. Зокрема у роботі круглого столу взяли участь представники КМЦСССДМ, Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з ф/о Солом’янського району столиці, Асоціації батьків дітей з аутизмом, Благодійних фондів та організацій “Діти Белла” (бульозний епідермоліз), “Краб” (онко, паліативна допомога), “Асоціація паліативної та хоспісної допомоги”, Всеукраїнської БО “Даун Синдром”, громадських організацій “Бачити серцем” (діти та підлітки з інвалідністю), “Відчуй” (порушення слуху), “Товариство особливих дітей “Ми разом”, Міжнародної ГО “Фонд допомоги дітям з синдромом аутизму “Дитина з майбутнім”, представники ініціативної групи батьків дітей з інвалідністю Дніпровського р-ну м.Києва та ін.

  • 25 квітня 2015 року на території рибного господарства с. Забір’я (біля смт. Боярка) відбувся VІІ Київський міський фестиваль зі спортивної рибної ловлі серед дітей та молоді з порушенням опорно-рухового апарату „Золота рибка”. Під час заходу зі словами підтримки до учасників змагань звернувся 4-ри кратний чемпіон світу з рибної ловлі Віталій Левченко. Як і зазвичай змагання проводились поплавковою вудкою з берега – як особистно-командна першість. Особливістю цьогорічних змагань було те, що юні рибалки повинні були відпусти свою «здобич» у озеро, після того як судді зважили рибу. А в цей день якраз, як кажуть рибалки «пішов хижак». І хоча Гриньов Андрій який, спіймав найбільшу рибу-це була щука 560 грамів, був здивований і надзвичайно пишався своїм виловом, сфотографувавшись зі «здобиччю» все ж таки відпустив рибу. Також в цьому році вперше в рамках Фестивалю відбувся конкурс стендів «Водний спадок Києва»- учасники фестивалю підготували інформацію о водних ресурсах району, де вони проживають, включаючи легенди, історії та інш., торкнулися екологічної ситуації, питання раціонального використання водних ресурсів міста. Перше місце та фотоапарат у подарунок отримали представники Печерського РЦСССДМ. Коли учасники Фестивалю коштували смачну юшку та дивитися виступи артистів, у суддів йшла невтомна робота по підрахунку результатів риболовлі. Отже, 1-ше місце посіла команда «Завзяті рибалки» з Оболонського району, 2-ге- «Стримкі рисі» з Деснянського району, а 3-те- команда «Дельфіни» з Печерського району. Переможці звісно ж отримали призи та подарунки. Під час Фестивалю всього було спіймано «здобичі» 7 кг., 158 гр.

  • 12 квітня 2015 року на території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври біля Духовної семінарії відбулася соціальна акція «Святий день – Великдень» для дітей та молоді з інвалідністю та їх батьків. Учасниками заходу стали 50 дітей різних нозологій та їх батьки- клієнти мережі ЦСС м. Києва, включаючи „Центри соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з ф/о” столиці. До них доєдналися й волонтери ЦСССДМ м. Києва. А напередодні на базі галереї «Соборна» Духовно-просвітницького центру Кафедрального собору Української православної церкви проведено майстер-класи з писанкарства для дітей та молоді з інвалідністю та дітей з сімей, які внутрішньо переміщені з Луганської та Донецької областей, АР Крим. Учасники майстер-класів за допомогою досвідчених викладачів опановували техніку писанкарства: вчилися правильно тримати писачок, підбирати колір та візерунок, розписуючи писанку.

  • З 14 по 17 квітня 2015 року на базі КМЦСССДМ за підтримки Київського міського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування тривав інтерактивний семінар з елементами тренінгу «Здійснення соціальної роботи з учасниками АТО та їхніми родинами». Семінар охопив актуальні теми сучасної соціальної роботи: працівники соціальних служб ознайомились з основними функціональними обов’язками фахівця із соціальної роботи в контексті роботи з даною цільовою групою, а також з діючою законодавчо-нормативною базою щодо соціальної роботи з сім’ями учасників АТО; в ході зустрічей вони також відпрацювали практичні навички здійснення інспектування, оцінки потреб сім’ї, соціального супроводу родини учасників АТО та ознайомились з формами та методами, технологіями групової соціальної роботи з сім’ями даної категорії. Тренерами виступили члени ГО «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій». Так, член цієї організації Козінчук Андрій, військовий психолог, учасник АТО, який вже не в вперше завітав до працівників соціальних служб столиці, готуючи фахівців до роботи з демобілізованими бійцями вказав на те, що вони повинні бути «дуже добрими психологами, бути лабільними та вміти заміняти один одного, не ставити ярликів», бо бійці повернувшись з АТО переоцінюють своє життя, мають іншу систему цінностей, реакції на здавалось би побутові речі. В ході допомоги до адаптації до мирного життя соціальним працівникам радили максимально співпрацювати зі сім’єю, починаючи з етапу, коли боєць ще знаходиться в АТО, проводити зустрічі сімей, навчати членів сімей, як реагувати на специфіку поведінку, які підтримувати близьку людину та інш. Окрім цього в ході навчання були висвітлені питання щодо посттравматичного стресового розладу, психологічних технік відновлення. Приділялась увага етапам соціальної роботи з сім’ями учасниками АТО у громаді, зокрема виявленню сімей та здійсненню оцінки потреб родини з метою надання необхідної допомоги у вирішенні проблем, а також по відновленню функцій родини. Протягом травня такий семінар проведено для ще 25 фахівців мережі ЦСССДМ м. Києва і таким чином охопив усіх 50 нових працівників, які у квітні 2015 року долучились до роботи соціальних служб столиці з питань надання послуг учасникам, ветеранам АТО та членам їх родин.

  • Під гаслом «З Україною в серці» з 30 квітня по 4 травня 2015 року на гостинній мальовничій Черкаській землі у Корсунь-Шевченківському районі поблизу с. Виграїв проходив XXV Ювілейний всеукраїнський збір-похід дитячих та молодіжних громадських організацій, волонтерських загонів „Козацькими шляхами”. Метою заходу є виховання патріотизму серед дітей та молоді, пропаганда здорового способу життя у молодіжному середовищі, популяризація волонтерського руху. Організаторами цьогорічного збору-походу виступили КМЦССДМ, ВМГО „Національна Організація Скаутів України” за підтримки Київського міського відділення «Національного олімпійського комітету України», БФ «Відкриті серця України», багатопрофільної клініки «Борис», компанії «Гарний Sound», студії «Відеоклас Продакшн». Програмою збору-походу було передбачено велике коло активностей для всіх учасників відповідно до вікових критеріїв та власного Скаутського досвіду. Кожного дня діти та молодь змагались у подоланні Скаутських випробувань, набували лідерських якостей, навичок дій в екстремальних ситуаціях, вчились сумлінно служити громаді та духовно розвивались як особистості. У заході взяли участь 1 000 молодих людей, серед яких делегати від дитячих та молодіжних громадських організацій зі всієї України (Київ, Дніпропетровськ, Миколаїв, Кіровоград, Черкаси, Суми, Запоріжжя), лідери Скаутських організацій, Скаути-новачки – організовані групи шкіл, ВНЗ, волонтерські загони ЦСССДМ м. Києва. Окрім цього до походу приєдналися друзі-Скаути з Польщі, Росії та Німеччини. Для організаторів важливим виявом довіри і водночас честю є те, що як і усі попередні роки до збору-походу і цього річ приєдналися учасники зі Східної України: 2 групи дітей та молоді з Горлівки та Краматорська, які об’єдналися у табір, що назвали «Країна вільних людей». Завдяки піклуванню та підтримці друзів вони почували себе на «Козацьких шляхах» напрочуд спокійно, а наприкінці заходу висловили Подяку організаторам збору-походу. Почесними гостями заходу стали заступник голови Корсунь-Шевченківської районної ради Алексеєнко Ірина Володимирівна, яка привітала учасників збору-походу на чарівній Корсунь-Шевченківській землі, а також депутат Київради Богдан Ганноха та директор Київський Палац дітей та юнацтва Добровольська Наталія Миколаївна. Відповідаючи цьогорічному гаслу збору-походу «З Україною в серці» діти та молодь змогли не тільки розширити свої знання щодо природи, історії, звичаїв, традицій та культури рідної країни, але й виявити національну самосвідомість під час низки патріотичних заходів.

  Майстри соціальної роботи

 • 2014

  2014 рік. Складний, переломний.

  • Як тільки фахівці вийшли з Майдану, де чергували протягом зими 2013-2014 року в Українському дому, одразу  навесні розпочали допомогу переселенцям. Чергування на вокзалі, у Департаменті соціальної політики КМДА, виїзди на місця дислокації переселенців. Ще немає ніяких інструкції та рекомендацій, проте спеціалісти мережі Центрів соціальних служб-в строю, шукають можливості допомоги тим, хто її потребує.

      Разом з тим як грім серед ясного неба-рішення припинити фінансування фахівців із соціальної роботи, які прийшли у систему у 2012 році, адже хтось вирішив, що вони «працювали на Януковича». Згодом визнано рішення помилковим, проте це вкрай боліло усім. Ми відшукали і працюваштували 400 фахівців, навчили їх тонкощам майстерності роботи з сім’ями у складних життєвих обставинах, прийняли у дружню родину мережі Центрів соціальних служб, а згодом  повинні були втратити людей…

  • Проте, пори все, робота не стояла. З документації 2014 року:

      «Спеціалісти мережі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді міста Києва продовжують надавати соціальні послуги  – інформаційні, соціально-педагогічні, соціально-економічні, психологічні для осіб\сімей вимушених переселенців з Луганської та Донецької областей, які тимчасово проживають у столиці.

         З березня місяця 2014 року у складі міського координаційного центру допомоги переселенцям з АР Крим, Луганської та Донецької областей  спеціалістами ЦСССДМ організовано інформаційний консультпункт на Центральному залізничному вокзалі для громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції. За цей період звернулось 3738 дорослих (1402 дитини), з яких: Донецька обл.: 1445 дорослих  (536 дітей); Луганська обл.: 1847 дорослих (711 дітей); АР Крим: 446 дорослих (155 дітей). Протягом останнього місяця надано послуги понад 200 особам. Робота спеціалістів спрямована на надання первинної психологічної допомоги, перенаправлення та консультування в залежності від потреби громадян. У разі потреби на базі КМЦСССДМ надається гуманітарна допомога.

        Окрім цього за безпосередньої підтримки МБО «Право на здоров’я» на базі КМЦСССДМ (вул. О.Довженка, 2 к.11) надається комплекс послуг жінкам з малолітніми дітьми та сім’ям (в тому числа переселенцям) зокрема, послуги  юриста, психолога, соціального працівника, базовий гуманітарний набір – памперси, печиво, чай; одежа. За потребою надається інформація та пошук  можливих варіантів тимчасового проживання сімей з дітьми.

        На базі районних в місті Києві центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді забезпечено надання соціальних послуг 1213 сім’ям (1537 дітей) та 298 особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції та проживають в м. Києві шляхом оренди житла.

       Постійно проводиться робота у місцях компактного проживання переселенців на території міста Києва, зокрема:

  •        Голосіївський район: за сприяння релігійної общини та на території «Голосіївської пустині» 34 дорослих (переважно похилого віку) та 6 дітей.

  •        Дарницький район: вул. Драгоманова, 1-г в приміщенні неурядової організації 14 дорослих (9 дітей).

  •        Дніпровський район: вул. Червоногвардійська, 27-а, 72 дорослих (58 дітей).

  •        Оболонський район:  пансіонат «Супутник» (Пуща-Водиця) 104 дорослих (34 дітей); пансіонат «Джерело» (Пуща-Видиця) 150 дорослих (101 дітей); БФ «Ковчег» 14 дітей (за заявою батьків).

  •        Подільський район:  дитячий санаторій «Ластівка» 44 дорослих (4 дитини); БО «Місто щасливих дітей» 12 дорослих (8 дітей); пр-т Правди, 96 (за сприянням протестантської церкви) 10 дорослих (7 дітей).

  •        Шевченківський район: дитячий спеціалізований санаторій «Салют» 59 дорослих (8 дітей).

  За окремим графіком щотижня відбувається консультування психолога, соціального педагога, надається правова допомога.

  З метою забезпечення змістовного дозвілля сімей з дітьми на постійній основі проводяться заходи відпочинкових програм. Зокрема до новорічних та різдвяних свят для дітей з сімей тимчасово переміщених зі східних регіонів України було проведено 25 святкових заходів районного та міського рівнів із врученням подарунків.

  У комунальній установі «Київський міський центр соціально-психологічної допомоги», потужність якого розрахована на проживання 30 осіб, фактично проживає 45 осіб. На даний час у вищезазначеному центрі перебувають 22 дорослих осіб з зони проведення АТО,  у яких 23 дитини. Всього з березня 2014 року по січень 2015 року у Центрі отримали комплексні соціальні послуги 67 сімей (78 дітей), які тимчасово переїхали зі східних регіонів України та опинились у складних життєвих обставинах». 

  • За участі представників КМЦСС Спільно з Київським міським центром здоров’я 4 квітня на Майдані Незалежності відбулась акція до “Дня здоров’я” для активістів майдану. Кращі лікарі Києва давали безкоштовні консультації усім бажаючим.
  • До Великоднього свята для дітей, які знаходяться на довготривалому лікуванні у лікарні №7, волонтери КМЦСС провели майстер-клас. Для волонтерів як і зазвичай зараз  важливо своєю увагою налаштував дитячі душі на піднесений, урочистий лад в очікуванні світлого свята Воскресіння, настання якого поселяє спокій у серцях, дарує надію.
  • Триває і проведення традиційних заходів, серед яких збір- похід «Козацькими шляхами», на який попри все з’їхалося 1000 учасників з різних куточків України.
  • Враховуючи виклики часу спеціалісти мережі швидко опановують  «Методичні рекомендації щодо надання допомого сім’ям з дітьми, які перебувають /перебували у зоні збройного конфлікту».
  • 17 травня 2014 року у Пущі-Водиці у літньому оздоровчому таборі «Супутник-1» для прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу Дарницького району міста Києва проведено VІІ районний фестиваль творчості «Зігріті любов’ю». Вже сім років поспіль організатором фестивалю є Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дарницького району м. Києва. Захід за доброю традицією проходить за сприяння Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації.

      •    У Міжнародний день захисту дітей Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з  Всеукраїнським благодійним фондом «Дитячий світ» за сприяння банку «Надра» і ТОВ «Небесна криниця» спільно з ФК «Динамо» (Київ) підготували для дітей з інтернатних закладів,  малозабезпечених та багатодітних сімей масштабне свято – футбольний марафон. У перший день літа кілька сотень юних шанувальників спорту зібралися на стадіоні «Динамо» ім. В. Лобановського, де дітей потішили концертом, футбольними змаганнями, екскурсією в музей київського клубу і, звичайно ж, приємними подарунками.

  • В час, коли наша країни переживала випробування і зміни, дуже важливим залишалось збереження того розуміння і доброти, які роблять нас людьми.  Центр соціальної реабілітації «Ковчег», що знаходиться в Оболонському районі міста Києва в Пущі-Водиці, гостинно прийняв дітей з міста Слов’янська Донецької області. 29 травня 2014 року з нагоди Міжнародного Дня захисту дітей Оболонський районний в місті Києві центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з БО «Київське обласне відділення «Благодійний фонд «СОС Дитяче містечко» в рамках соціального проекту «Укріплення сім’ї» на території Центру соціальної реабілітації «Ковчег» організували для  цих дітей свято.
  • 3 червня 2014 року біля станцій метро «Лук’янівська» проведено соціальну акцію «Дізнайся свій ВІЛ-статус за 15 хвилин». Метою акції було інформування територіальної громади Шевченківського району про ризики ВІЛ-інфікування, попередження хвороби та надання людині своєчасної допомоги. Всі бажаючи мали змогу отримати безкоштовне, конфіденційне консультування з питань ВІЛ/СНІДу та пройти тестування на ВІЛ.
  • Протягом літа волонтери та спеціалісти Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді допомагають в організації заходу Дитячий футбольний турнір Кубок ЮНІСЕФ. Щороку до участі долучаються діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, діти з обмеженими можливостями, діти з притулків, та діти, яких торкнулась проблема ВІЛ.
  •    З  дружнього чаювання розпочався семінарський курс “Школа керівників дитячих груп у літніх наметових таборах”. Заняття були насиченими, проте проходили у привітній атмосфері. “Тримайся літо!” –  ми вже готуємося до початку сезону!-  річ уший настрій майбутніх керівників дитячих груп у наметових таборах, в тому числі табору «Витоки», куди традиційно запрошують на відпочинок отримувачів послуг мережі Центрів соціальних служб столиці.

      З приходом осені роботи працівників мережі Центрів соціальних служб стало ще більше:

  • За участі працівників та волонтерів КМЦСС на Майдані Незалежності провели акцію “Запали свічку нашим Героям”. Мета акції – це насамперед вшанувати пам’ять “Небесної сотні” і також для підтримки солдатів, які знаходяться в АТО.
  • Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді прийняв естафету участі  акції тонна добрих речей.
  • 13 жовтня 2014 року у приміщенні Київського міського будинку учителя Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді організував проведення загальноміського конкурсу „Кращий молодий соціальний працівник м. Києва» – 2014. Метою заходу є публічне визнання професійних досягнень талановитих молодих фахівців м. Києва у сфері соціальної роботи і стимулювання їх професійного зростання.

       Журі оцінювало конкурсантів за певними критеріями: професіоналізм, компетентність, креативність, ініціативність, активність та вміння презентувати власну діяльність. Результати конкурсу були урочисто оголошенні на загальноміському зібранні з нагоди святкування Дня працівника соціальної сфери. Призові місця посіли Гладких Наталія та Бєлишева-Кімнатна Анастасія.

  • Також восени стартував конкурсу “Волонтер року- 2014”. За звання найкращого боротимуться 16 учасників. I етап “Професійне тестування” та II етап “Додаткове навчання”; підсумки конкурсу були підведені напередодні Нового року.
  • До Дня спільних дій в інтересах дітей у КМДА КМЦСС разом з партнерами організував форум за участі школярів та студентів. У заході взяла участь представник ЮНІСЕФ.
  • Наприкінці року за традицією була проведена акція «Не забудь привітати» та акція «Ялинка бажань: Кожен здатен на диво».

  Майстри соціальної роботи

  ;

 • 2013

      2013 рік. Занадто важко писати, аналізувати, було багато планів, не все вдалося. Це наш шлях, попри все. Тому пропонуємо зануритись у фото і робити свої висновки.

       Чим згадується нам? Навчання новоприйнятих фахівців; звітування перед громадою у КМДА, відкриття соціальної квартири; збір-похід «Козацькими шляхами», традиційна акція «Великдень-Святий день»; виїзд на День захисту дітей у СІЗО; святкування дня працівника соціальної сфери, фестиваль «Повіримо себе»; традиційна «Ялинка» у КМДА та парад Дідів Морозів-волонтерів. До речі, щодо останнього чим був він у той рік, підписи під фото говорять що так, проте у нас сумніви.

     Уривок з матеріалу газети «Хрещатик 2013 року: «… в Києві.., незважаючи на труднощі, центрам все-таки вдається реалізовувати унікальні проекти. Один з таких вже два роки діє у Дарницькому районі, де працює єдина у своєму роді “Служба дільничних соціальних працівників”. Район поділений на шість дільниць, за кожною дільницею закріплений соціальний інспектор. Така структура дозволяє наблизити соціального педагога до проблемної сім’ї. Служба працює за аналогією дільничного лікаря чи міліціонера. Як зазначила заступник директора Київського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила Черкашина, досвід Дарницького району планують впровадити у всіх районах міста. “Ми вивчимо напрацювання Дарницької служби щодо роботи дільничних соціальних інспекторів і спробуємо реалізувати відповідний проект по всій столиці”,— зазначила Людмила Черкашина.

      Не можемо не згадати, що це був останній рік, коли оздоровлення дітей з числа отримувачів послуг проходило у літньому наметовому таборі «Літограй», що розташований поблизу с. Понизівка у Великій Ялті.

      Трохи згадок про це:

       Яскраві Кримські краєвиди, чисте та лагідне Чорне море, чудовий клімат нададуть тобі нових сил на весь навчальний рік. Цікаві походи у гори, екскурсії старовинними і загадковими місцями північного узбережжя Криму знайомили відпочивальників з Києва із неповторною красою цього краю, його багатою історією та традиціями. Ігри та концерти, творчі вечори під яскравими кримськими зорями, програми на березі моря допомогали відкрити в собі таланти, про які діти наівіть і не здогадувалисься! Адже Крим нікого не залишає байдужим, а «Літограй» є маленькою перлиною кримського відпочинку.

      При нагоді згадаємо і відпочинок  у літньому наметовому таборі «Витоки», що розташований поблизу селища Виграїв Корсунь-Шевченківського р-ну Черкаської області. Саме там, де кожного року відбуваються “Козацькі шляхи”! На „Витоках”, юні кияни могли чудово відпочити посеред прекрасної природи, взяти участь у цікавій та різноманітній програмі, пройти курс справжнього скаута, навчитись готувати найсмачніші страви на вогнищі та відпочити у колі друзів. А також можна було купатися у прохолодній воді річки Рось, навчитись керувати каяками,  брати участь у загадкових нічних іграх, складанні скаутські спеціалізації та звання лісу, дізнаватися про секрети лікарських трав, проводити чудові вечори біля вогнища та зустріти справжніх друзів. І дійсно переконатися, що «Витоки» – найкраще літо твого життя»!

      Сподіваємось чарівні миті літнього відпочинку у наметових таборах  «Літограй» та «Витоки» повернуться!

  Майстри соціальної роботи

  ;

 • 2012

     2012 рік ознаменувався рішенням Міністерства соціальної політки України про прийняття по усій країні на роботу 12 тис. фахівців із соціальної роботи. Вони повинні були працювати за принципом «дільничого», знати ситуацію серед сімей з дітьми, здійснювати підтримку вразливих категорій. Перед Києвом стояв виклик набрати фахівців, провчити їх, сформувати робочі місця. І хоча нормативно-правова база щодо цього процесу ще доганяла ситуацію, проте робота на місцях закипіла.

     2012 рік_це усвідомлення змін, пошук людей, потужні навчання на базі КМЦ, налагодження роботи, придбання обладнання.

     Проте рішення про прийом фахівців було прийнято «на виконання соціальних ініціатив Президента України», отже згодом у 2014 році було визнано політичним і фахівців перестали фінансувати. Згодом було визнано, що це помилкове рішення. Але люди були, на жаль, переважно втрачені.

     Також 2012 рік згадується підготовкою до проведення «Євро-2012», куди мережа була залучена у якості волонтерів, підготовці транспортників до роботи людям з інвалідністю. Згадується зустріч з мером столиці Олександром Поповим, який приймав «парад» нового транспорту, а волонтери та фахівці центрів соціальних служб були долучені до цього процесу. Окрім цього фахівців залучали до заходів з відкриття нового терміналу у Борисполі.

     Продовжувалася і поточна робота мережі:

       -Інформаційно-просвітницькі заходи спрямовані на запобігання епідемії ВІЛ/СНІДу, збереження здоров’я, особливо репродуктивного, пропагування переваг здорового способу життя проводились на рівні м. Києва (за програмою  „Інформаційно-тренінговий центр соціальної роботи в територіальній громаді м. Києва”), а також на рівні районних центрів соціальних служб.  У районнихцентрах здійснювалась освітньо-профілактична з використанням різних форм  роботи відповідно від специфіки району. Профілактика тютюнокуріння, наркоманії, токсикоманії, ВІЛ\СНІДу, пропаганда сімейних цінностей проводилась у в рамках програми  „Інформаційно-тренінговий центрсоціальної роботи в територіальній громаді м. Києва”, у клубах за місцем проживання, під час масових заходів. Така робота допомогла створити комплексний підхід до вирішення освітньо-профілактичної проблеми підготовки дітей та молоді до життя, виховання в них позитивної громадської поведінки.

    – КМЦСССДМ спільно з Міжнародною благодійною організацією „Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні”, МБО “Право на здоров’я” організовано щомісячно по 24виїздів вуличних мультидисциплінарних команд, які надавали інформаційні, соціально–педагогічні, соціально-економічні, психологічні послуги  200 «дітям вулиці». Проведено дотестове та післятестове консультування, зроблено експрес-тести на ВІЛ, сіфіліс.

       -Клієнтками „Центру допомоги дівчатам та молодим жінкам, які перебувають у складних життєвих обставинах”, який працює на базі КМЦСССДМ (вул. .О. Довженка, 2), та реалізовано у 2012 році за сприяння Міжнародного благодійного фонду „Українська фундація громадського здоров`яє дівчата та молоді жінки віком від 14 до 24 років, які перебувають в кризових центрах, притулках, працівниці комерційного сексу, жертви насильства, підлітки, як живуть чи більшу частину дня проводять на вулиці, дівчата та молоді жінки, які мають позитивний ВІЛ статус, жінки у ризику відмови від новонародженої дитини, а також всі ті, хто опинився  у кризі і не може впоратися з ними самотужки. Протягом  кварталу  в середньому  щомісячно 30 клієнтів ”Центру” отримають 150 послуг інформаційного, соціального-економічного, юридичного та психологічного характеру.

  –   В рамках работи «Інформаційної консультаційної соціально-наркологічної приймальні» для осіб з алко-, наркозалежністю та співзалежних (вул. О.Довженка, 2) надано щоквартально в середньому 569 консультувань за телефоном. В рамках очного консультування  за квартал 202 особи отримали соціальні послуги, серед яких 20-алкозалежні та 23-наркозалежні, співзалежні-159 осіб.

           У 2012 році продовжували реалізовуватись підписані угоди про співпрацю між Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та Дружньою клінікою для молоді” (вул. Володимирська,43), яка працює на базі Дитячої клінічної лікарні №6 Шевченківського району, а також „Клінікою дружньою до молоді”(вул. Туровська, 26), яка працює на базі  Дитячої клінічної лікарні №9 Подільського району, з „Центром медичної допомоги підліткам та молоді „Клініка дружня до молоді” консультативно-діагностичної поліклініки Національної дитячої спеціалізованої лікарні „ОХМАТДИТ” (Вул.Стрітенська,7/9), „Клінікою дружньою до молоді” (вул. Луначарського, 3 –г)  „Клінікою дружньою до молоді” дитячої поліклініки №7 (вул. Підвисоцького).  

           Відповідно до Угод  КМЦСССДМ та РЦСССДМ перенаправляють до „Клінік” клієнтів, які потребують медико-соціальної допомоги з питаньпланування сім‘ї та збереження репродуктивного здоров‘я, запобігання захворюванням, які передаються статевим шляхом серед дітей та молоді; проводиться підготовка добровільних помічників на громадських засадах; направляються студенти, які проходять практику на базі КМЦСССДМ для ознайомчих екскурсій з питань з збереження здоров’я. У березні 2012 року підписана угода з „Клінікою дружньою до молоді” Центральної районної дитячої поліклініки Голосіївського району.

        На подовження тривалості життя впливають не тільки умови проживання, а і спосіб життя. Саме тому протягом звітнього періоду  на міському та районних рівнях з залученням педагогічних, медичних працівників проводились навчання. Так за участі головного лікаря Центрального  протитуберкульозного диспансеру м. Києва Сереєвої М.В. та завідувача інфекційного відділу Клінічної міської лікарні №5 Єгорової Т.А. щодо сучасного стану діагностики, лікування та профілактики туберкульозу та гепатитів для працівників мережі ЦСССДМ та представників партнерських організацій.

          Також з метою підвищення професійної компетентності спеціалістів ЦСССДМ, а також покращення якості надання соціальних послуг при здійсненні соціального супроводу сімей, які опинились у складних життєвих обставинах проведено низку тренінгів для спеціалістів РЦСССДМ та партнерських організацій („Робота з жертвами насильства в сім’ї” та інш).

       Розпочато проведення циклу семінарів для соціальних педагогів, педагогів організаторів загальноосвітніх шкіл м. Києва на тему:„Співпраця  соціальних служб з закладами освіти в контексті соціально-педагогічної та організаційно-методичної допомоги сім’ям для повноцінного виховання дітей.

       22 лютого 2012 року  у приміщенні Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відбулася прес-конференція присвячена 23-й річниці заснування груп Анонімних Алкоголіків (АА) у місті Києві.

       В травні центри соціальних служб долучаються до організації проведення збору-походу «Козацькими шляхами». Влітку триває традиційне літнє оздоровлення, на базі ЛНТ «Витоки» у наметовому містечку «Літограй».

       Як із зазвичай рік закінчується проведення фестивалю «Повіримо у себе» та загальноміським зібранням до Дня працівника соціальної сфери та  Різдвяно-Новорічними заходами. Когорта майстрів поповнюється новими гідним членами.

  Майстри соціальної роботи

  ;

 • 2011

     Він згадується як рік, коли в повній мірі пріоритетом діяльності Київського міського центру соціальних служб була співпраця з громадськими організаціями, в тому числі Скаутського спрямування.

      Київський міський центр став співорганізаторам фестивалю дитячої творчості «Світ очима дітей» до Дня Києва, де презентував свої соціальні послуги та  діяльність клубів за місцем проживання, які ще мали методичного підпорядкування Центрам соціальних служб.

     Велика увага приділялася організації літнього оздоровлення дітей; одна з виїзних рад директорів мережі ЦССДМ м. Києва пройшла на території ЛНТ «Витоки».

    Згадуються і приємні моменти ресурсу: влітку відбувся виїзд Майстрів мережі Центрів соціальних служб до парку «Київська Русь».

     Напередодні Дня волонтера на Хрещатику відбувся парад, де Київський міський центр соціальних служб презентував студентський волонтерський рух.

     20 листопада у Всесвітній день дитини за доброю традицією у КМДА за ініціативи КМЦССДМ відбулося засідання делегатів дитячих прав.

     А наприкінці року відбувся 20 ювілейний фестиваль «Повір у себе».

     Також пропонуємо вашій увазі соціальні історії з архівів КМЦСС зразка 2011 року. Саме з таких історій допомоги і складалася діяльність мережі центрів соціальних служб того часу:

     «З досвіду роботи психолога Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

  Знайти сенс життя – це щастя,

  знайти щастя в житті – це сенс

   (Володимир Колечицький)

        Витративши гроші на лікування у медиків, психіатрів, ворожок, гадалок дев’ятнадцятирічна А. прийшла до психолога Подільського у м. Києві центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чумаченко А.

        Протягом 6 місяців вона скаржилася на погане самопочуття (аритмія, запаморочення), різкі зміни настрою, на відчуття страху , втрату сенсу життя.  

       Перші дві зустрічі пішли на психологічну підтримку, покращення самопочуття, мотивацію на подальшу роботу над собою. В процесі консультування та діагностики, виявилося, що клієнтка неодноразово зверталась за допомогою до психіатра та психоневролога з психосоматичними симптомами.  Лікарями  і була направлена до психолога.

       Клієнтка була в важкому стані і приходила на консультацію кожного дня протягом місяця.  Спочатку робота йшла над формуванням запиту: усвідомлення причин поганого самопочуття, складання плану подолання причин, формування стійкої позитивної життєвої установки. Через панічний страх, що вона впаде на вулиці протягом перших двох тижнів  А. до Центру винуджений був супроводжувати її хлопець. Другий і третій тиждень присвятили опрацюванню «лінії життя» клієнтки. А. зі сторони змогла продивитися все своє життя, як кінофільм, проаналізувати дитячі установки, попрацювати з емоціями. Останні 2-3 консультації присвятили формулюванню цілей та планів на майбутнє (пошагове планування).

       На останніх зустрічах психолог могла з задоволенням констатувати, що клієнтка стала більш самостійною, більш впевненою в своїх можливостях, не переносила час зустрічі, якщо її ніхто не міг провести або зустріти (їздила самостійно). Період консультування був завершений за домовленістю, що якщо виникнуть проблеми,  А. знає куди вона може звернутись за допомогою та підтримкою.  

     З таких маленьких щоденних перемог складається робота у Центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді».

  Майстри соціальної роботи

  ;

 • 2010

       2010 рік. На жаль, відомостей про нього у нас небагато. І невелика кількість фото зібрана з особистих архівів упорядників музею може донести інформацію про події, які відбувалися у цей рік. Звертаємо увагу, що гіпотетично  фото можуть стовідсотково не співпадати з датою 2010 року, проте відхил не більше одного року вперед або назад.

       Згадується майстер-клас з писанкарства в Українському домі для дітей та молоді з інвалідністю,   традиційний збір-похід «Козацькими шляхами», славнозвісні «Витоки»- літній наметовий табір для отримувачів послуг та волонтерів мережі центрів соціальних служб. На 9 травня мережа центрів соціальних служб була залучена до допомоги ветеранам. Також згадується низка круглих столів за участі депутатів Київради у КМДА. Як завжди активною є профілактична робота. 

    Продовжується взаємодія з Дружньою клінікою для молоді, проводяться засідання координаційної ради, фестиваль творчості «Повіримо у себе». За традицією у Будинку вчителя напередодні Дня працівника соціальної сфери проходить професійний конкурс «Кращий молодий соціальний працівник м. Києва».

     Завершує методичний рік загальноміське зібрання усієї мережі, де відзначаються найкращі фахівці столиці, з’являється ціла низка блискучих майстрів, які протягом багатьох років прикрашатимуть мережу своїми справами.

  ;

 • 2009

        Калейдоскоп подій-2009:

     28 січня 2009 року у приміщенні Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (КМЦСССДМ) відбувся круглий стіл щодо  обговорення питань пов’язаних з оптимізацією організації  практики студентів вищих навчальних закладів на базі мережі Центрів ССДМ у 2009 році.    

      Учасниками столу були: директор КМЦСССДМ Танцюра В.А., представники КМЦСССДМ; методисти та відповідальні за проведення практики від провідних ВНЗ міста: Національний університет ім. Т.Г. Шевченка, Академія праці і соціальних відносин, Київський міський педагогічний університет ім. Б.Д. Грінченка, Національний авіаційний університет, Відкритий міжнародний  університет розвитку людини „Україна”, Національний технічний університет України „КПІ”, Київський національний лінгвістичний університет, Міжрегіональна академія управління персоналом.

      Під час зустрічі  представники ВНЗ отримали можливість більше дізнатись про діяльність мережі ЦСССДМ; відбувся відкритий діалог щодо оптимізації організації практики студентів за спеціальностями ”Соціальна робота” та   „Психологія”.

      29 січня волонтери  та представники партнерських ГО долучились до участі у загальнодержавних заходах з вшанування пам’яті героїв Крут. Захід проходив за участі Міністра молоді та спорту Юрія Павленка.

       30 січня КМЦСССДМ провів пошуковий семінар щодо планування діяльності мережі ЦСССДМ на 2009 рік. У семінарі взяли участь директор Державного ЦСССДМ- Лук’янова   Н.Л., начальник Служби у справах дітей м. Києва- Кулеба М.М., керівний склад міського та районних ЦСССДМ, відповідальні за напрями роботи працівники  КМЦСССДМ. 

     Протягом 9-30 грудня 2008 року Державним інститутом розвитку сім’ї та молоді разом із КМЦСССДМ було проведене „Дослідження соціального становища родин Києва в умовах економічної кризи„ результати якого були представлені 13 січня 2009 року  в УНІАН. Базючись на дослідженні та враховуючи реалії сьогодення, КМЦСССДМ буде працювати у новому форматі, намагаючись допомогти кожній київській родини, що опинилась у складній життєвій ситуації. 

      Під час семінару пройшла акція: «Не панікуй! Не грипуй!» щодо профілактики захворювання на грип (період карантину 2008-2009 року).

       3 лютого 2009 відбулося відкриття „Центру екстреної допомоги дітям” по вул. Новодарницька,26. Відкриття центру проходило в рамках спільного проекту Київського міського центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді та міжнародної гуманітарної організації «СНІД Фонд Схід-Захід» (AIDS Foundation East-West — AFEW) за сприяння Голландського Фонду СНІД,  Датського Фонду СНІД та корпорації  Johnson & Johnson.

      До участі у відкритті центру запрошені: заступник голови Київської міської державної адміністрації Журавський В.С., директор Державної соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді Лук’янова Н.Л., директор Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Танцюра В.А., а також представники фонду «СНІД Фонду Схід-Захід» та інших державних та міжнародних організацій.   

      12 лютого у нічному клубі  „Патіпа” (пер. Музейний, 10) відбулася інтегрована молодіжна вечірка присвячена Дню  св. Валентина для молоді з функціональними обмеженнями.   „Зустріч друзів”- саме таку назву отримав цей захід, проходила під патронатом Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Спілки громадських організацій інвалідів м. Києва та  громадської організації „СПОК” в рамках проекту „Світ без обмежень”. Більш ніж 150 молодих людей з функціональними обмеженнями, їх батьків, соціальних працівників, студентів-практикантів та волонтерів з різних районів міста отримали змогу поспілкуватись, потанцювати.

      Переможці лотереї отримали 40 безкоштовних квитків у Національний театр опери і балету України ім. Т.Г. Шевченка, Національний академічний театр російської драми ім. Лесі Українки, кінотеатри „Київська Русь” та „Флоренція”. 

      Присутніх порадував своїми виступами колектив художньої самодіяльності Центру студентської творчості Університету „Україна”.  Найбільш сміливі учасники зустрічі отримали змогу також виявити на сцені свої таланти та вміння.

      13 лютого у приміщенні Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (вул. Довженка, 2) відбувся культурологічний захід для волонтерів районних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та членів громадських організацій, присвячений Дню св. Валентина. Близько 50-ти молодих людей з різних районів м. Києва ласували поп-корном, робили романтичні фотографії, спілкувались та весело проводили свій час напередодні свята.  Цей передсвятковий день подарований Центром соціальних служб стане ще одним приємним спогадом, який волонтери запам’ятають надовго.

      13 лютого у приміщенні КМЦССДМ відбулося засідання Київської міської консультативної ради з питань профілактики ВІЛ серед дітей та молоді груп ризику.  Учасникам засідання стали представники Головного управління у справах молоді та спорту, РЦСССДМ, Київського міського центру здоров’я, МБФ „Вертикаль”, ГО „Крок за кроком”, „Життя на всі 100%”,”Шлях до життя”, „Час життя+”, „Світло в житті” та інш. 

      В ході зустрічі був представлений план роботи Консультативної ради на 2009 рік та відбулося формування пропозицій до питань, що розглядатимуться Київською міською координаційною радою з ВІЛ\СНІД в 2009 році. Спеціалісти КМЦСССДМ проінформували присутніх щодо проекту ЮНІСЕФ „Вулична профілактична робота з підлітками груп ризику від 14 до 19 років в контексті ВІЛ\СНІД за технологією мультидисциплінарних команд”, який стартує у березні.

      28 березня. Вихідний. Здається можна ще трохи полежати в теплому ліжку,  але ж цього дня на юних скаутів та волонтерів  чекає навчально-тренувальний збір „Час нових відкриттів”.

       Святкову лінійку відкриття збору було розпочато за участі поважних гостей Валерія Анатолійовича Танцюри – директора КМЦ СССДМ, майстра Спілки, Ярослави Валеріївни Колобової – заступника директора КМЦ СССДМ, майстра Спілки, Андрія Володимировича Чеснокова – комісара з питань міжнародного співробітництва організації НОСУ, майстра Спілки, а також представників скаутського руху м. Вашингтон, США.  В ході ігрової програми учасники мали змогу взяти участь у веселих іграх, незвичайному лісовому “Твістері”, швидкісному проходженню тунелів, грі “Коло спеціальностей”, спробувати свої сили в дабл-дач, пройти паралельні мотузки, а також спортивне орієнтування.

     До Дня сім’ї (16 травня), на Хрещатику, а також по віх районах столиці організовані ігрові  та інформаційні майданчики КМЦСССДМ, РЦСС та груп волонтерів.

      У червні був проведений один з перших фестивалі із спортивної рибної ловлі для осіб з порушенням рухового апарату «Золота рибка». Поступово закладена традиція набувала обертів.

     Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на виконання розпорядження КМДА від 19.05.09. №605 проводив літнє оздоровлення 2009 року. Можливість оздоровитися за міські кошти отримали представники  пільгових категорій, серед яких отримувачі послуг Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.  Також з відпочинком пощастило й волонтерам, які плідно працювали протягом року в районних та міському Центрах за напрямами соціальних програм.

      Оздоровлення проводилось у Дитячому оздоровчому таборі санаторного типу «Дельфін» м. Скадовськ Херсонської області – 137 дітей; у  наметовому таборі «Літограй», Південний берег Криму- 214 дітей; у літньому наметовому таборі «Витоки» Черкаської області – 101 дитина. На особливу увагу заслуговує програмне забезпечення літніх наметових  таборів („Витоки”, „Літограй”), коли діти мають змогу не лише активно фізично відпочивати, а і набувають практичних навичок ведення здорового способу життя під час спеціальних занять. Чудовий відпочинок влітку діти та підлітки, безумовно, будуть згадувати цілий рік.  Протягом літа 2009 року завдяки  КМЦСССДМ  відпочило та оздоровилося 432 дитини, підлітка з усіх районів столиці.

      На постійні основі проходять засідання Громадської колегії з питань соціальної роботи з дітьми, сім’ями та молоддю Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Серед питань що активно розглядаються проект Закону України «Про соціальне замовлення у сфері надання соціальних послуг» та формування проекту рішень Київської міської ради щодо впровадження соціального замовлення в територіальній громаді м. Києва.

        Працівники КМЦСС активно обмінюються досвідом,  долучаються до круглих столів, інформаційно-просвітницьких заходів, в тому числі в рамках співпраці з ЮНІСЕФ, зокрема, участь у І-й Всеукраїнській конференції „Питання надання медико-соціальної допомоги дітям та молоді. Перспективи розвитку „дружніх до молоді„ медико-соціальних послуг дітям та молоді в Україні” (10-11.09 2009 року, Київська обл.);   тренінг „Законодавчі та етичні проблеми/питання роботи з підлітками груп ризику у сфері надання послуг з профілактики ВІЛ-інфікування та ІПСШ” (в рамках реалізації спільно з ЮНІСЕФ проекту „Профілактика ВІЛ серед підлітків груп ризику (МАRA) в Україні та Південно-Східної Європи” (з 19.08.09 по 21.08.09. м. Миколаїв).

      25 вересня 2009 року Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді разом зі скаутськими організаціями у Центральному парку культури та відпочинку «Маріїнський» проводив традиційне свято «Юнь Києва запрошує».   Метою акції за традицією є пропаганда здорового способу життя, популяризація волонтерського та скаутського руху серед дітей та молоді, залучення дітей та молоді до соціально корисної діяльності на благо рідного міста та країни.  У акції взяло участь близько 1 000 учнів, студентів, молоді, батьків, представників на навчальних закладів та громадських організацій та пересічних киян.

      7 грудня  працівники Київського міського та районних центрів взяли участь  у II Всеукраїнському Фестивалі соціальних проектів, який проводила Державна соціальна служба для сім’ї, дітей та молоді (за участі Міністра  молоді та спорту України Юрія Павленко).

      Протягом року була можливість проведення інформаційно-просвітницьких тренінгових занять щодо профілактики негативних проявів у молодіжному середовищі з формування навичок здорового способу життя для  вихованців клубів за місцем проживання, учнів загальноосвітніх шкіл, ПТУ, студентів ВНЗ на базі «Міського інформаційно-методичного навчального центру» «Дружньої клініки для молоді». Послуги надавались дітям та підліткам, а також молодим людям до 35 років (за направленням Центрів соціальних служб).

    Продовжують свою роботу спеціалізовані формування: „Інформаційно-ресурсний центр соціальної роботи з питань освітньо-методичного, наукового забезпечення”,Міське спеціалізоване формування (служба) „Телефон Довіри”, активно впроваджується програма «Адаптації  випускників інтернатних установ до самостійного життя».

       Продовжується та укріплюється традиція проведення професійного конкурсу   „Кращий молодий соціальний працівник мережі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва – 2009”. Серед учасників: Водарська Наталія Єгорівна;         Забава Світлана Миколаївна; Шелехова Любов Вікторівна;  Івженко Інна Борисівна; Міненко Анна Вікторівна;     Кримовська Людмила Анатоліївна; Цибаненко Катерина Віталіївна; Хільченко Поліна Валеріївна;   Черевко Яна Володимирівна; Осипова Вікторія Вікторівна;         Помазан Ольга Миколаївна.

       Результати конкурсу були оголошені на День працівника соціальної сфери. Перемогу здобула Яна Черевко. Проте багато учасників конкурсу саме цього року стали в подальшому майстрами соціальної роботи та зробили величезний внесок у розвиток соціальної роботи мережі ЦССДМ столиці. Деякі з них і зараз продовжують працювати на благо територіальної громади столиці.  

     За традицією на День працівника соціальної сфери під час урочисто загальноміського зібрання, яке відбувалося у Будинку вчителя, молоді працівники соціальної сфери прийняли обітницю соціального працівника. А досвідчені фахівці отримали Почесні звання та відзнаки.

    Завершив рік за доброю традицію фестиваль творчості «Повіримо у себе»,  який вже став не тільки світом таланту та дружби, але й яскравим інструментом внесення змін у суспільну свідомість.

     2009 рік, рік коли пішла з життя Ірина Бєлова-начальник відділу соціальних ініціатив Київського міського центру соціальних служб, світла людина, лідерка та натхенниця волонтерського руху столиці.

  ;

 • 2008

        Пріоритетним напрямом діяльності Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  завжди було  залучення громадських організацій соціального спрямування до реалізації соціальних програм у м. Києві.

      У 2008 році однією із таких організацій – надійних партнерів – протягом останніх 15 років (на той момент) є Київський осередок Національної організації скаутів України – Спілка дитячих та юнацьких організацій м. Києва «СПОК».

      13-19 березня 2008 року з метою ознайомлення із розвитком та перспективами вступу Національної Організації Скаутів України до ВОСР до Києва прибув Виконуючий обов’язки генерального секретаря Всесвітньої Організації Скаутського Руху пан Люка Паніссо та Директор Євразійського Регіонального Скаутського Бюро пан Олександр Бондар.

     Також 13 березня делегація ВОСР мала змогу поспілкуватись із керівниками КМЦСССДМ, ознайомитись із досвідом роботи „Школи волонтерів” та „Центру волонтерського руху” Київського міського центру. Під час зустрічі пану Люку Паніссо були представлені національні комісари НОСУ, серед яких комісар з питань волонтерських програм у скаутингу – керівник міської „Школи волонтерів”, Майстер соціальної роботи Тетяна Дружченко. Варто відмітити, що досвід спільної реалізації соціальних проектів між державними установами і громадськими організаціями є загальноприйнятим у всьому світі і вважається одним із пріоритетних напрямків розвитку демократичного суспільства.

     За ініціативи Київського міського центру у Київському міському будинку вчителя (18 квітня) відбувається чергове засідання Науково-методичної ради. В ході роботи членами Ради було розглянуто проекти «Концепції створення Осередків соціальної і соціально-педагогічної роботи  в мікрорайонах територіальної громади м. Києва»; «Орієнтовного положення про клуб за місцем проживання» та проекту «Програми розвитку клубів за місцем проживання м. Києва на 2007-2010 роки». Провідні вітчизняні науковці – Г.М. Лактіонова, І.В. Пєша, Т.Ф. Алєксєєнко та ін. зазначили, що реалізація вищезгаданих проектів є вкрай актуальною для м. Києва, оскільки дозволить зробити соціальну роботу більш ціленаправленою та орієнтованою на запит місцевої громади.

         В рамках проекту „Вивчення поширення ВІЛ/СНІДу серед груп ризику” „Мобільний консультативний пункт” КМЦСССДМ спільно з Міжнародною Асоціацією „Лікарі світу” та іншими грамадськими організаціями  кожного дня ввечері (з 26 травня  по  6 липня 2008 року)  проводять виїзди у віддалені куточки столиці. Метою цих виїздів є проведення екпрес-тестування  дітей, підлітків, молоді, що проживає на вулиці або опинилась у складних життєвих обставинах.

      За підтримки Київського міського центру потужно та яскраво з 30 квітня по 4 травня були проведений традиційний збір-похід дитячих, молодіжних громадських організацій та волонтерських загонів  «Козацькими шляхами» під гаслом «Молодь – майбутнє України». Захід об’єднав 1200 учасників  та проходив на припавшій всім до душі гостинній Корсунь-Шевченківській землі.  

      Серед соціальних складових запам’яталася впровадження програми модульного курсу “Школа для вагітних жінок” підпрограми «Школа підготовки до батьківства молоді, яка опинилась в складних життєвих обставинах”, а також діяльність програми “Мамина школа» (соціальне навчання та соціально-психологічна підтримка для родин, які виховують дитину з функціональними обмеженнями)”. Як завжди вразив і став одним з професійним здобутків фестиваль творчості «Повіримо у себе».

    Ігротеки на вулиці, дитяче оздоровлення у наметовому таборі «Витоки»-частина комплексної роботи з сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах.

      Активно розвивається система клубів за місцем проживання, які ще підпорядковані районним центрам соціальних служб. Особливу увагу приділяється організації дитячих літніх оздоровчих змін на базі клубів.

     Грунтовно та потужно на базі Київський  міський центр соціальних служб для сім”ї, дітей та молоді працює “Центр  психологічної  допомоги сімї”, який очолює Майстер соціальної роботи Світлана Бажеріна.

     На базі міського центру працює спеціалізоване формування «Телефон Довіри». З архіву Телефону Довіри:  «Наш «Телефон Довіри» Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді існує більше 10 років. На даний час на Телефоні працюють 10 консультантів, всі вони мають вищу психологічну освіту та досвід індивідуального консультування. Вік консультантів від 29 до 56 років, у нас працюють як чоловіки так і жінки. Щороку ми приймаємо близько 6 тисяч дзвінків. Отож, звертайтеся і  Ви можете отримати цілодобово професійне психологічне консультування».

     Продовжується активна співпраця  з „ Дружньою клінікою для молоді”, що працює за сприяння ЮНІСЕФ (вул. Володимирська, 43); в Оболонському районі столиці  створений «Центр дружніх до молоді послуг».

       Відбувається відкриття комунальної установи „Київський міський лівобережний центр для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді” (вул. Новодарницька, 26)  та «Київський міський правобережний центр для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді» (вул. В.Порика 13б).  До Центру з подарунками та привітаннями завітали мер столиці Леонід Черновецький, переможниця конкурсу краси Журавська  та співачка Ольга Юнакова.

         На перший план виходить робота щодо допомоги з особам із соціально небезпечними хворобами, а також із залежностями.   З архівного документу 2008 року.  Тези виступу Дмитра Альтмана, головного спеціаліста відділу соціальних технологій соціальної роботи щодо специфіки роботи з нарко\алкозалежними   на сторінці Музею у фейсбук.

    Наприкінці 2008 року в повній мірі далися взнаки наслідки світової економічної кризи. На жаль, була закрита частина програм як районного, так і міського рівня.

      Також про цей рік  частина інтерв’ю Танцюри Валерія  Анатолійовича, нині начальника Служби у справах дітей та сім’ї КМДА, Заслуженого працівника освіти України за посиланням https://fb.watch/lpdpBySF_r/

  ;

 • 2007

  У 2007 році директором Київського міського центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді стає Танцюра Валерій Анатолійович. Посилився зв’язок із громадськими організаціям Скаутського спрямування. Разом з тим в силі залишились найкращі традиції та провідні напрями роботи.  В центрі уваги була фахова кваліфікована соціальна робота працівників. Того ж року з’являються ще 2 нові Майстри із соціальної роботи.

     Пропонуємо вашій увазі спецвипуск Інформаційного бюлетеня «Досвід соціальної роботи міста Києва», створеного Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  до Дня працівника соціальної сфери України у 2007 році.  На сторінках спецвипуска ми знайомимося з провідними спеціалістами КМЦССДМ та керівництвом РЦССДМ, які розкривають  специфіку роботи районів та основні напрями роботи мережі.

    Упорядниками бюлетеня виступили Іванна Ткач та Ольга Трубнікова. А розпочинається спецвипуск з мотивуючих, натхненних слів звернення для колег по соціальній роботі директора КМЦССДМ Валерія Танцюри, які актуальні і зараз: «Спільними зусиллями ми покликані розплутати складні соціальні проблеми і протиріччя, завжди пам’ятаючі про те, що головною метою нашої роботи є соціальне бачення благополуччя кожної конкретної людини….

       Нехай глибоке усвідомлення Вашої місії зробить ще більш плідною і натхненною Вашу працю, а кожен день буде сповнений теплом людської вдячності».

       Про цей час  частина інтерв’ю Танцюри Валерія Анатолійовича, нині начальника Служби у справах дітей та сім’ї КМДА, Заслуженого працівника освіти України за посиланням:https://fb.watch/lpbiDrBaw-/

  ;

 • 2006

      Більшу частину року директором Київського міського центру є Костянтин Сергійович Шендеровський. З 4 жовтня 2006 року виконуючим обов’язки директора Центру стає Ярослава Валеріївна Колобова.

     За участі представників Міністерства соціальної політики України відбувається відкриття «Центру соціально-психологічної допомоги» на базі другого міського будинку соціальних послуг для дітей, молоді та сімей (вул.Новодарницька, 26 к.1), що продовжує працювати і зараз.

      Впроваджуються заходи, які вже стали традиційними: методичні зібрання працівників соціальної сфери, де відбувається планування та підведення підсумків, приймається обітниця молодих працівників, вшановуються досвідчені Майстри соціальної роботи. Проводиться збір-похід «Козацькими шляхами», фестиваль творчості дітей та молоді з інвалідністю «Повіримо у себе», триває розвиток волонтерського руху та співпраця з партнерськими громадськими організаціями.

     Особлива увага продовжує приділятися профілактичній роботі. З вересня 2005 р. на базі Київського міського центру соціальних служб для сімей, дітей та молоді працює міський тренінговий центр “Молодь за здоровий спосіб життя”, а 6 квітня 2006 року до Всесвітнього дня здоров’я відбувається відкриття «Тренінгового центру» для інформаційно-методичної підтримки та обміну досвідом тренерів з числа студентської молоді. Робота випускників тренерської студії 2006 року буде здійснюватись у ВНЗ, гуртожитках, закладах ПТО, спеціалізованих навчальних установах (школах-інтернатах, молодіжних бібліотеках). Отже, завдяки такій роботі формується нова генерація молодих людей, яка здатна віддавати свої знання і вміння іншим, бо було розуміння, що така робота є перспективним напрямком у профілактичній роботі і її необхідно постійно розвивати.

     Для волонтерів 2006 волонтерство-це життя сповнене незабутніх вражень! Cepeд них ігротеки на Хрещатику, у школі-інтернаті №26, акця спільно з Посольством Японії в Україні «Тисяча журавликів», загальноміський фестиваль волонтерів соціальних програм м. Києва «Волонтерський рух молоді за майбутнє рідного міста» (28.09-01.10.2006), участь в акціїя «Спорт для всіх єднає Україну» та ін.

    Як 2006 ий згадує Цісар Ірина Василівна (наразі провідний фахівець із соціальної роботи, Майстер соціальної роботи):

    “Значний період часу ми приділяли просвітницькій роботі серед молоді столиці та активному поширенню знань щодо ЗСЖ, а саме темі:

  • Організації тренінгової  роботи за методикою “Рівний-рівному” як  складової успішної роботи з ФЗСЖ.”
  • На меті якої було доступно та цікаво пояснити такі визначення як: ЗСЖ, здоров’я, профілактика, просвіта і т.д.

       В цей період набирає розвитку профілактичний напрям. Згадки про соціальну роботу Крисова Леоніда Петровича, Майстра соціальної роботи, методиста відділу методичного забезпечення соціальної роботи Київського міського центру соціальних служб. Допомагає у бесіді провідний фахівець із соціальної роботи КМЦСС Єрмачкова Валентина.

     Про становлення центрів соціальних служб, зародки програм допомоги ВІЛ-інфікованим та міжнародний досвід від ініціатора Музею,  справжнього експерта-практика соціальної роботи, викладача Таврійського національного університету ім. В.Вернадського університету:

  https://fb.watch/lp6KUWrkW_/

  https://fb.watch/lp6C0kjxiH/

  ;

 • 2005

      Влітку 2005 року змінюється назва як міського так, і районних центрів  («Київський міський центр соціальних служб для молоді Київської міської державної адміністрації перейменовано в «Київський міський центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді виконачого органу Київської міської ради» КМДА відповідно до Розпорядження Київської міської державної адміністрації «Про заходи щодо вдосконалення соціальної роботи з сім`ями, дітьми та молоддю» №1442  від 04 серпня 2005 р.).

       Сім’я в цілому стає у центрі уваги соціальних працівників.

     2005- ий згадують Ірина Цісар та Тетяна Дружченко:

     Ірина Цісар (наразі провідний фахівець із соціальної роботи, Майстер соціальної роботи):

     «Цей період запам’ятався підготовкою тренерів та інструкторів серед  волонтерів та залучених працівників  Київського міського центру соціальних служб. Разом з тренером Отто Стойка навчали за програмою “Просвітницька робота ” рівний-рівному” серед молоді України щодо формування здорового способу життя”. Під час збору-походу «Козацькими шляхами» наша команда підготовлених тренерів проводила роботу з профілактики вживання алкоголю і протидіяла курінню в молодіжному середовищі.

      А щонеділі разом з спеціалістами на Хрещатику ми проводили роботу з формування здорового способу життя, обмінювали сигарети на цукерки, проводили ігротеки, та говорили про небезпеку ВІЛ- інфекції, пропагували цінності ЗСЖ.

      До речі у нас були дуже гарні плакати проти куріння, декілька з них просто поцупили під час лекції в Гуртожитку Політехнічного інституту. Там була дуже дієва студентська соціальна служба, ми багато працювали у гуртожитках Політеху. Свого часу створила її Романова Наталя Федорівна.

       З 2002 р. вона очолила програму «Міський центр студентських соціальних служб» при Київському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, а у 2005 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Організація і управління діяльністю студентських соціальних служб у вищих навчальних закладах України».

     Дружченко Тетяна, яка стала Майстром соціальної роботи у 2005 році:

       «Саме в той період робота з волонтерами досягла розквіту, а найважливіше, що вона стала стала системною. І це дуже важливо, і навіть для самих волонтерів вона стала зрозумілішою. У співавторстві зі мною вийшло в світ  друковане видання щодо організації волонтерської діяльності. Ми розуміли, що цим треба займатися, приділяти окрему особливу і постійну увагу.

     Згадуються ігротеки на вулиці та інші волонтерські активності та ініціативи.

      Те, що у 22 роки (і це наймолодший Майстер серед усіх (прим. дослідників Музею) я стала Майстром соціальної роботи здивувало мене, проте стало професійним поштовхом для розвитку та зростання».

  ;

 • 2004

    Пропонуємо згадки про цей рік від Майстра соціальної роботи 2004 року  Крисова Леоніда Петровича:

    – у 2004 році на вул. Новодарницькій, 26 почала реалізовуватись модель будинку соціальних послуг де кияни з проблемами залежностей, ВІЛ інфекціями мали можливість отримувати комплекс доступних, безкоштовних соціальних та соціально – медичних послуг;

  – на вул. Новодарницькій, 26 в цілодобовому режимі працював міжвідомчий підрозділ «Інформаційно – консультативна соціально – наркологічна приймальня».

  – вперше в Україні спільно з Всеукраїнською  мережею людей які живуть з ВІЛ  реалізовувалась програма «Міська Спеціалізована служба молоді «Центр допомоги сім’ям з проблемами наркоманії на ВІЛ/СНІДу». Тут працювали унікальні підрозділи та групи взаємодопомоги, серед них: Служба знайомств для ВІЛ- позитивних людей, немедичний догляд на допомогу людям з ВІЛ, які мають інвалідність; оздоровчо – відновлювальний центр для людей які живуть з ВІЛ; групи взаємодопоги «12 кроків» для хімічно залежних.

    Нариси практиків “Соціальна робота в територіальній громаді м. Києва: досвід 2004 року”. У збірці викладені основи соціальної роботи, за якими мережа центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва працювала протягом багатьох років. Більше тут: http://surl.li/fertm

      В рамках  рубрики «Зустрічі з цікавими людьми»  пропонуємо інтерв’ю з Наталією Федорівною Романовою, доцентом Школи соціальної роботи НАУКМА, кандидатом педагогічних наук, доцентом, яка була керівницею програм Студентських соціальних служб у 2002-2004 роках. Бере інтерв’ю Леонід Крисов.

     ▪Леонід Крисов: «Як ви розпочали свій шлях у соціальній роботі?»

     ▪Наталія Романова: «Я розпочала  свою діяльність у Жовтневій соціальній службі для молоді у кінці 1999 року, коли Служба тільки розвивалась. Я поєднувала посаду заступника директора та начальника інформаційно-методичного відділу.

      За ініціативи проректора по навчально-виховній роботі НТУУ «КПІ» Івана Васильовича Коробка було вирішено створити студентську соціальну службу  і ми «зайшли» у ВУЗ, але треба було мати бачення того з чим прийти. Ми почали з програми «Молодіжний барометр», коли разом зі студентами стояли біля метро «Шулявська» і проводили опитування про проблеми, що турбують  студентів. І через газету НТУУ «КПІ» стало відомо про нас. А також дуже добре спрацьовувало «сарафанне радіо», отже ми не мали шансів працювати погано, бо про це швидко дізналися б усі.

     Ми проводили у «КПІ» заходи на 5 тис. студентів, коли виї’зджав «жовтий» автобус (інфобас) Київського міського центру, надавали консультації соціальні працівники, психологи, роздавались буклети. Саме тут студенти могли отримати доступ до первинної інформації. А масові заходи стали чудовою «рекламою» соціальною роботи.

     ▪Леонід Крисов:  «Це була перша в Україні студентська соціальна служба, так би мовити ноу-хау. Як це вдалося?» 

    ▪Наталія Романова: «Ідея створення  студентської соціальної служби зайшла всім на усіх рівнях: мене підтримав мій район і соціальна служба, де я працювала;  профспілка ВУЗу, до створення команди  залучились самі студенти; методологічна підтримка йшла від Київського міського центру і мені приємно згадати Олександра Кузьменка і Ірину Бєлову. А Світлана Толстоухова, яка очолювала тоді Державний центр соціальних служб, допомогла у затвердженні Положення на рівні КМУ. Дякую, що зі мною поруч були однодумці».

     ▪Леонід Крисов:  «Як саме була побудована робота?»

     ▪Наталія Романова: «У нас було декілька основних напрямів:

  1) Ми йшли від потреб ВУЗу і розпочали працювати на соціалізацію студентів 1 курсу, адже свобода провокує до ризиків у дорослому житті  і були часті випадки, коли студентів за це відраховували. Ми проводили на базі гуртожитків мінітреніги для першокурсників, проте туди могли долучитись усі.

  2) У напрямі профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі нам допомагали Ірина Цісар і Отто Стойка. Ми створили  «Клуб тренерів», до яких доєдналися представники інший вузів. Поступово нас почали запрошувати і в інші ВУЗи на тренінги. 

  3) Профілактику небезпечних захворювань проводили за участі представників профільних ГО. Говорили про сексуальну культуру, психічне здоров’я тощо.

  4) На базі «КПІ» проводилися клуби- кафе під назвою «Кухня душі» з представниками молодіжних осередків, студентських лідерів, психологів, де шукались відповіді на питання: «Хто я?», «Чого варта моє майбутня професія?»

  5) Ми долучились в якості волонтерів до глобальних проектів Київського міського центру соціальних служб, зокрема, організації проведення фестивалю творчості «Повіримо у себе», параду Дідів морозів-волонтерів, допомозі дітям з сімей у СЖО.

  6) Також ми разом із профспілками працювали з молодими сім’ями у гуртожитку».

  ▪Леонід Крисов: «Як роботою студентської соціальної служби зацікавились інші ВНЗ?Як все розвивалось?»

  ▪Наталія Романова: «Тут було 3 ключові моменти, які дозволили запустити роботу:

  – Ми брали участь у заходах інших ВНЗ, розказували і показували свою роботу. Важливу роль відіграло те, що Іван Васильович Коробко очолював Об’єднання проекторів міста Києва. Саме він разом з Ростиславом Карандеєвим, який був тоді директором Київського міського центру соціальних служб, і залучили мене до цієї роботи на рівні міста.

  -️Київський міський центр соціальних служб давав кошти на фінансування залучених спеціалістів Студентських соціальних служб у ВНЗ.

  -️Було бажання студентів долучитись до роботи, вони бачили, що це їм потрібно.

     Серед студентської молоді легко вводити інновації. Їх запалювало те, у що ми самі вірили, і те, що це ніхто до тебе таке не робив, мотивувало. Ми підштовхували студентів до дискусії, іноді робили помилки, але створювали продукт і це було цікаво. Мені дуже хотілось, щоб те що ми робимо було доступно і для інших.

     Всі служби мали своє акценти. У КНУ Шевченка пішли у гуртожитки, здійснювали індивідуальне консультування студентів у СЖО. У НАУ підтримувались напрями, які стосувались групової профілактичної роботи зі студентами, тобто працювали «від проблеми», по секторах. В «Україні» це залучення до волонтерства, робота людьми з інвалідністю, і саме тут ми проводили багато досліджень. В НТУУ «КПІ» залишався акцент на масовості, адже це найбільший ВУЗ. В Аграрному університеті служба працювала на волонтерських засадах, студенти активно залучались до заходів інших ВНЗ. Цікавою і непростою була діяльність у військовому ліцею імені Богуна, бо це закритий заклад, проте хлопці у військовій формі були окрасою наших заходів, зокрема, запам’яталась їх участь у парад Дідів Морозів-волонтерів»…

     Продовження інтерв’ю  за посиланням: https://fb.watch/llo1l8hgHk/

  ;

 • 2003

     На початку 2003 року директором Київського міського центру соціальних служб для молоді стає Костянтин Сергійович Шендеровський. З його появою пов’язане посилення методичної складової діяльності Київського міського центру, збільшення обсягу програм та штату працівників. З’являються нові традиції: проведення методичних зборів  в тому числі до Дня працівника соціальної сфери;  започатковано проведення круглих столів та конференцій спільно з широким колом партнерських організацій. Потужний досвід організації роботи мережі Центрів соціальних служб систематично розміщується у власних друкованих виданнях. Науковий супровід програм Центру виходить на новий рівень.

       Започаткована у Центрі столична модель здійснення соціальної роботи з різними категоріями отримувачів послуг стала прикладом для багатьох регіонів. Цікавим та потужним був досвід впровадження алгоритму профілактичної роботи з вразливими категоріями населення, модель роботи з сім’ями, де є досвід вживання психотропних препаратів, цікавим досвід організації роботи з підлітковими клубами за місцем проживання. Організація навчань для кандидатів у сімейні форми виховання стала і залишається одним з пріоритетних напрямів діяльності Центру.

     2 частини інтерв’ю з Костянтином Сергійовичем за посиланнями:

  https://fb.watch/llmH2oYQ91/

  https://fb.watch/llmIG0IFjt/

  ;

 • 2002

      Директором Соціальної служби для молоді м. Києва стає Ростислав Володимирович Карандєєв. Поступово даються взнаки результати управлінської реформи, змінюється штат людей та  основні напрями роботи, проте заходи, які стали «візитівкою» Служби, тривають. Серед них фестиваль творчості «Повір у себе» (саме в цей рік він пройшов двічі), вулична та профілактична робота, робота з сім’ями, де виховуються діти/молодь з інвалідністю, створення та функціонування прийомних сімей.

         Влітку 2002 року Служба перейменована у «Київський міський центр соціальних служб для молоді Київської міської державної адміністрації». До дня працівника соціальної сфери з’явилися перші носії Почесного звання «Майстер соціальної роботи».

      У нашій рубриці «Зустріч з цікавими людьми» пропонуємо частину інтерв’ю з в.о. директора Соціальної служби для молоді м. Києва наприкінці 2002 р. Сук (Черкашиною) Людмилою Борисівною, допомагає Крисов Леонід:

      Крисов Леонід: «Ви були дотичні до створення Служби, розкажіть про це».

     Черкашина Людмила: «Я тоді працювала у КМДА і була  куратором напряму по роботі з молоддю. В ті часи, коли у Службу влився Олександр Анатолійович, через мої руки проходили установчі документи щодо Соціальної служби. Я навчалася на факультеті психології в Інституті ім. Б.Грінченка, цікавилася напрямом щодо розвитку психологічної служби в освіті і соціальної служби;   брала участь у дебатах щодо того, де має бути місце психолога –  в системі освіти чи у соціальній сфері. Ми міркували про те, що психологи повинні працювати не лише в закладах системи освіти, а й в в громаді, зокрема,  у структурі соціальних служб».

    Крисов Леонід: «Давайте зупинимося на 2002 році і ролі Соціальної служби»

     Черкашина Людмила: «Вже відбувалося реформування районів м.Києва, отже  тривало переформатування районних центрів соціальних служб –  створено 10 (з 14 ти). З’являлись нові  програми, наприклад, Центр по роботі з дітьми «Наші діти».

      В тому числі як депутат Київради Ростислав Карандєєв  мав своє бачення розвитку Соціальних служб у столиці,  ставив правильні запитання. Було багато практичного досвіду, проте його потрібно було описати, саме цим і займався Костянтин Шендеровський, який у цей період був заступником директора по методичній роботі.

     Це був бурхливий період, коли Соціальна служба  м. Києва була дотична до багатьох процесів. Наприклад, ми їздили  підтримувати військові частини (тоді в Україні йшли процеси щодо скорочення військового потенціалу) і ми  вели роботу щодо соціалізації військових після служби в армії. 

     В якості експерименту  реалізовувалась програма делегування повноважень державної установи неурядовій сервісній організації (так, наприклад,  виникла мережа громадських організацій, які підтримували людей з ВІЛ). По суті було розпочато процес впровадження «соціального замовлення».

     Крисов Леонід:  «Це був переламний рік, адже тоді ми зрозуміли, що треба працювати з сім’ями, але не було достатньої нормативно-правової бази»

   Черкашина Людмила: «Це був момент, коли ми хотіли упорядкувати соціальну роботу столиці.  «Коли ми переводимо бабусю через дорогу-це теж соціальна робота? »-крилате питання Ростислава Карандєєва.

      В цей період з’явилися у якості експерименту перші програми для сімей (дітей)  з ВІЛ. Також ми могли сприяти навчанню соціальній роботі за бюджетні кошти у вищих навчальних закладах матерів дітей з інвалідністю, лідерів ГО, які мали досвід зловживання. Це унікальна програма, коли ми могли замотивувати волонтерів, представників громадськості отримати професіональну вищу освіту у соціальній роботі. Вони пройшли через горнило соціальної служби і зараз багато хто з них формують політику нашої держави. 

     Крисов Леонід: «Ми проводили багато навчань для спеціалістів. Що це дало соціальній службі у перспективі?»

     Черкашина Людмила: «Ми завжди були кузнею кадрів. Поєднання досвіду державного та громадського секторів-основа теоретичний фундамент багатьох моментів, які  і зараз реалізуються у соціальній сфері.

      З точки зору професіоналізму ми досягли високих результатів, але питання ставлення громадськості до соціальної служби і досі актуальне. Інформування громади-важливий аспект роботи».

     Крисов Леонід: «Ваші побажання молодим фахівцям?»

    Черкашина Людмила: «Хочу побажати їм не боятися і сміливо йти працювати у соціальну службу, бо вміння налаштовувати комунікацію-корисна навичка, яка стане у нагоді у житті та у будь-якій сфері».

  ;

 • 2001

    2001- ий рік поділив історію Соціальної служби м. Києва навпіл. Отже зупинимося на першому півріччі:

       Амбітні плани, мрії, нові люди, нові цілі, запал та завзяття-цим наповнені будні працівників мережі Соціальних служб столиці. Відбувається поділ районів, з 14  Служб стає 10, проте робота триває. Збір-похід «Козацькими шляхами», виїзд на допомогу мешканцям Закарпаття, «ігротеки на вулиці», в районах запрацювали «Молодіжні інформаційні центри», трудові загони старшокласників.  Зі структури Соціальної служби м. Києва (за матеріалами архіву):

     Мета діяльності: створення умов для розвитку молодих киян, реалізація їх прав, фізичний і психічний розвиток, самовизначення та реалізація, соціалізація молоді, залучення її до активної громадської діяльності.

  Директор – Кузьменко Олександр Анатолійович,

  Адреса: м. Київ, вул Богдана Хмельницького, 44,

  Відділ соціальної профілактики

  Начальник відділу – Мельников Олександр. Тел. 246-53-78

  Мета: запобігання поширенню кризових явищ у молодіжному середовищі, формування сприйнятних форм поведінки, в тому числі здорового способу життя.

  Відділ соціальної опіки

  Начальник відділу – Едель Світлана.

  Мета:

  – залучення молоді до створення умов для повноцінного розвитку та входження в суспільство дітей та молоді, що мають фізичні та психічні вади, сиріт, дітей з проблемних сімей;

  – створення умов для успішного подолання дітьми та молодими людьми соціально-психологічних, юридичних проблем та проблем, пов’язаних із здоров’ям.

  Відділ підтримки соціальних ініціатив молоді

  Начальник відділу – Бєлова Ірина. Тел. 235-53-66

  Мета: створення умов для повноцінної самореалізації особистості молодіої людини, розвиток прогресивних форм соціально-корисної діяльності та дозвілля молоді.

  Відділ інформаційного збезпечення

  Начальник відділу – Ковальчук Андрій. Тел. 234-52-93

  Мета: розповсюдження інформації про молодіжні проблеми та шляхи їх вирішення, надання консультативної інформаційної допомоги з питань профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі та впровадження здорового способу життя.

  Відділ соціальних технологій

  Мета: впровадження новітніх прогресивних технологій соціальної роботи з молоддю.

    У серпні 2001 року  Олександр Кузьменко стає директором Державної соціальної служби, проте по дорозі до Закарпаття, коли він віз гуманітарну допомогу, сталася аварія. …

     Друга половина 2001 року пов’язана з тим, що виконуючим обовя’зки директора Соціальної служби для молоді м.Києва стає Ганна Євгеніївна Купцова.  Кращі традиції  продовжуються: проходить «Юнь Києва запрошує», фестиваль творчості дітей та молоді з інвалідністю «Повір у себе», триває вулична та профілактична робота. Широко розгорнута діяльність трудових загонів старшокласників. Відкрита та працює біля м. «Золоті ворота» перша «Дружня клініки для молоді», з якою у Соціальної служби столиці тісні зв’язки.  Попереду зміни…

  ;

 • 2000

     В рамках  рубрики «Зустрічі з цікавими людьми»  пропонуємо інтерв’ю з Іриною Григорівною Крижанівською, співзасновником ГО «Ліга соціальних працівників м. Києва», «Експертом із соціальної роботи», «Майстром соціальної роботи», яка з 1996 по 2015 рік була директором Центру соціальних служб Святошинського (Ленінградського) району.  Саме її очима ми побачимо специфіку 2000 року. Допомагає у бесіді Леонід Крисов

      Леонід Крисов: «Ірино Григорівно, зараз Ви один з фундаторів мережі Центрів соціальних служб столиці, «народний спеціаліст із соціальної роботи», а як Ви прийшли у Соціальну службу?»

      Ірина Крижанівська: «Соціальна служба в Ленінградському районі була створена 19 серпня  1996 року четвертою з 14 ти, а я прийшла туди директором 19 серпня того ж року. І одразу як менеджер із соціальної роботи почала формувати команду. Як і я з освіти прийшли Вадим Лютий, Андрій Ковальчук; згодом Юлія Дурицька (Лоцман).  Переді мною пройшло багато молодих людей, які згодом стали фундаторами соціальної роботи.  

      Всю виховну роботу з дітьми ми випробовували у наметових таборах. В 1998 році Олександр Кузьменко запросив усіх директорів районних центрів очолити табори на зборі-поході «Козацькими шляхами». Мій табір мав назву «Печера рисі». Я вперше опинилася в таких умовах. Мені давали туристичні поради, підтримували, навчали Наталія Семен-Оглу, Наталія Зубарева та ін. Одного ранку ми прокинулися вранці і у нас замерзла вода. Але все одно було класно. Бо у нас була команда. У нас все вдавалося завдяки ентузіазму, підтримці, відповідальності виходців із «Скаутського руху». 

      У 2000 му ми вже були  одна команда районних служб та Соціальної служби м. Києва на чолі з Олександром Кузьменком. У нас був постійний методичний день середа, коли  проводились різні зустрічі, навчання, тренінги. Ми весь час вчилися і самі  вчили свою команду.  А знання закріплювали в наметових таборах.

       Ми були залучені до українсько-канадського проекту «Молодь за здоров’я»,  їздили у Канаду та дивитися їх досвід. У них це було системна робота, а для нас це експеримент.  Тоді з’явилося багато цікавого: з Британії привезли «Інфобас», проводилися паради Дідів Морозів-волонтерів…»

       Крисов Леонід: «Досвід Вашого району у проведенні профілактичних акцій в той період-один з найкращих у місті. У чому причина?»

      Ірина Крижанівська: «Нам було цікаво. Ми мали досвід організації своїх наметових таборів на рівні району. Багато спеціалістів «виросли» там, а ми відпрацьовували в таборах моделі роботи з дітьми та молоддю.

       Поступово, коли наступного року з 14 центрів стало 10 (по кількості районів) ми залишились в межах свого району, до нас лише доєдналися певні мікрорайони.  Проте район був непростий, великий, «спальний».  

      Я люблю працювати з професіоналами. В районі було багато однодумців. І мені дуже повезло таких зібрати у  достойну команду, ми працювали як єдиний організм. Це були люди з великим серцем, справжні особистості.  Згадую мою помічницю Ларису Перенчук, яка пішла у вічність.  Те, що ми робили разом незабутнє.

     Люба Шниренко, Адрій Ковальчука, Саша Ємець, Тетяна Дружченко, з якими я мала честь працювати, досягли успіхів у житті. з Серед наших вихованців відомий ресторатор Савчук.

     Я була директором 19 років і для мене робота у соціальній службі, це не просто робота, це стан життя.

       В цей період (кінець 90 х, початок 2000 их) волонтерство почалося саме із соціальної служби. Ми сформували потужний волонтерський рух, до нас приїжджали «волонтерити» цілими сім’ями. Згадую багатодітну родину Наталії Бовтун. З теплотою згадую Валентину Єрмачкову (Валентина Ермачкова) . Серед наших традицій була посвята у волонтери у клубі «Бінго», дуже рушлива та хвилююча мить, коли одягали жовті галстуки.

  Потім «на Майдані», в Українському домі волонтери та працівники Служби першими стали здійснювали консультування з різних питань. Далі у 2015 році я стояла у витоків консультування команди, яка працювала з учасниками АТО.

  Все починалося із соціальної служби. Ми починали це як експеримент, віддавали у громаду, а інші долучались. Це велика, стала робота. Ми працювали з широкими верствами населення та інші брали з нас приклад. У Служби великіперспективи».

  Крисов Леонід: Ви є одним з фундаторів ГО «Ліга соціальних працівників м.Києва», що це для Вас?

  Ірина Крижанівська: «Ми утворили «Лігу соціальних працівників м. Києва» разом із Іванною Ткач як філію всеукраїнської громадської організації «Ліга соціальних працівників» в скрутний період, коли соціальних працівників скорочували і уло їх підтримувати. Зараз всі розуміють, що за соціальною роботою велике майбутнє. Не треба дивитися у минуле, треба вірити в майбутнє!».

  Леонід Крисов: «Які побажання молоді, наступному покоління фахівців?»

  Ірина Крижанівська: «Я хочу побажати не боятися бути самими собою.

  Відчувати, визнавати помилки, а твоє покликання покаже чи це твоє. Бажаю бути щирими, відвертими, творити, а я буду поруч!»

  ;

 • 1999

       Соціальна робота столиці набирає обертів. Разом з нею і посилюється волонтерський рух-одна з візитівок Соціальної служби столиці. Свій розвиток зазнав також і Фестиваль творчості «Повір у себе», що поступово став важливим та впізнаваним заходом м. Києва та на багато років увійшов у життя як учасників, так і організаторів фестивалю. Саме під час  проведення Фестивалю в його волонтерському полум’ї «виковалась» нова та потужна плеяда соціальних працівників столиці, які і надалі як у професійному житті, так і у власній громадянській діяльності стали носіями та продовжувачами найкращих ідей фестивалю-ідей дружби, рівності, взаємоповаги та взаємопідтримки. 

       Разом з тим в цей період тільки формується понятійна база щодо питань інвалідності не тільки у суспільстві, але й у свідомості фахівців, тому зустрічаються проекти, де використовується суперечлива лексика, зокрема, працює програма: «Книжки для дітей-інвалідів» та ін.

       З потужним волонтерським рухом пов’язана новорічна традиція проведення параду Дідів Морозів-волонтерів, що надовго увійшла  до Календаря подій Соціальної служби столиці. З’являється традиція проведення «новорічних ялинок» для клієнтів соціальних служб, на одну з них завітав і мер столиці Олександр Омельченко, який продовжує підтримувати ініціативи Соціальної служби столиці. До Дня працівників соціальної сфери (04-05.11.1999) відбувається виставка-ярмарок соціальних проектів та послуг, що проходила в Київській міській державній адміністрації.

       Важливою частиною роботи залишається взаємодія з партнерськими громадськими та державними організаціями. Набуваютьсь сил та своїх барв «улюблені» багатьма заходи, що проводилися спільно з громадськими організаціями. Серед них збір-похід «Козацькими шляхами», що проходив тогоріч під гаслом: «Молодь за здоровий спосіб життя» (06-10.05.1999), оздоровлення дітей-отримувачів соціальних послуг, а також членів громадських організацій у літньому наметовому таборі «Витоки». Ліс та поляна біля с. Виграїв Черкаської області надовго стали гостинною «домівкою» та радо приймав учасників заходів зі всієї України, які організовувала Соціальна служба столиці.  А загальноміський захід-старт роботи громадських та державних організацій, волонтерських загонів «Юнь Києва запрошує»  на багато  років потім  «оселився» у Маріїнському парку.  

        За напрямом профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі та роботі з групами ризику на рівні міста та на рівні районів впроваджуються програми: «Термінова психолого-педагогічна допомога», «Зменшення шкоди серед осіб, що вживають наркотики ін’єкційним шляхом», «Діти вулиці», «Організація соціально-реабілітаційної роботи з молоддю, що повернулася з місць позбавлення волі», «Залучення молоді до профілактичної роботи з особами, схильними до антигромадської поведінки».  Злагоджено та системно профілактична робота на рівні міста триває у тісній взаємодії з  громадською організацією  «Молодь – резерв ХХ1 ст.» (перелік партнерів, з якими були підписані угоди додається).

        Крім того широко реалізуються програми спрямовані на залучення ініціатив молоді: «Молодіжний клуб-кафе», «Делегати дитячих прав», «Ігротеки на вулиці»,  «Школа патрульних лідерів» (спільно з ГО Скаутського спрямування),  «Школа дідів Морозів-волонтерів», «Молодіжний барометр» та ін.

      Так в рамках програми «Молодіжний барометр» волонтери проекту проводили анкетування по вияву молодіжних проблем за анкетою Центру соціологічних досліджень. Також серед студентської молоді тривало анкетування з метою виявлення становлення до паління, наркотиків, безпечного сексу, взаємостосунків у колективі  та ін. Цікаво, що робота по вивченню молодіжних проблем проводилась за методикою ”спілкування на рівних”.

       В цей період впроваджується нова форма взаємодії з клієнтською аудиторію через театр-студію, до участі в якій залучаються спеціалісти, волонтери з числа підлітків. Найбільш яскраво цей проект реалізовувався у Соціальній службі для молоді Дарницького району.

       Родзинкою  тогорічною соціальної роботи є участь в українсько-канадському проєкті спрямованому на популяризацію здорового способу життя. В цілому профілактична робота того часу відігравала визначальну роль у діяльності Соціальних служб столиці.

  ;

 • 1998

       В 1998 році створені соціальні служби для молоді вже в усіх (тоді 14) районах столиці і вони працюють повноцінно. З’явилися і стало характерним для системи і надалі виставки- ярмарки (презентації) послуг як центрів соціальних служб, так і громадських організацій соціального спрямування, що проходили у КМДА. Продовжуються і набувають сили проекти: збір-похід «Козацькими шляхами»  вперше тоді пройшов поблизу с.Виграїв і це місце на довгі роки полюбилося та стало «культовим» для фанатів  заходу. Фестиваль творчості дітей та молоді з інвалідністю «Повіримо у себе» продовжує приймати гостей все більш високого рангу та шукає нових барв.

      В цей період впроваджувалося багато нових проектів та програм, зокрема,  програма «Молодіжний барометр», з’являється молодіжна телестудія «Око» та ін. Починають працювати спеціалізовані служби соціально-профілактичної роботи спрямовані на «зменшення шкоди». 

     У 1998 та 1999 роках Кабінет Міністрів України прийняв дві Постанови «Про проведення експерименту щодо створення прийомних сімей в окремих регіонах України», що забезпечили створення прийомних сімей у цілому ряді регіонів України. Зокрема, Київською міською держадміністрацією були ухвалені розпорядження про створення нової інституції сімейної опіки над дітьми-сиротами й дітьми, які залишилися без батьківського піклування — прийомної сім’ї. 

        Нові виклики життя дають потребу в нових знаннях для фахівців, відповідно соціальна служба намагалася стати оазисом, епіцентром різнопрофільних навчань, тренінгів, семінарів для тих, хто працював за напрямом соціальної роботи по всьому місту Києву. В 1998 році розпочалися навчання спеціалістів Соціальної служби для молоді м. Києва в рамках українсько-канадського проекту спрямованого на формування знань та навичок з профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі. Завдяки проекту «Молодь за здоров’я» у соціальну роботу України (на прикладі столиці) та у нормативно-правову базу діяльності увійшло поняття «Здоровий спосіб життя».

     В нашій рубриці «Зустрічі з цікавими людьми» пропонуємо уривки з інтерв’ю з  Борисом Лазоренком,  відомим психологом та психотерапевтом, к. філософ.н.,  автором наукових публікацій та викладачем, керівником програми «Психолого-педагогічна допомога сім’ї» Соціальної служби для молоді м. Києва, який у 90- ті та 2000- ні також займався впровадженням програми «Зменшення шкоди». Допомагає в розмові Леонід Крисов.

      Борис Лазоренко: «Виникнення та розвиток програми з профілактичної роботи столиці стало можливим завдяки унікальному поєднанню зусиль декількох організацій. Зокрема, тодішнього Науково-дослідного інституту  епідеміології  та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського, на базі якого був створений Український центр профілактики та боротьби зі СНІД, де працювала тоді одна із організаторок цієї програми Олена Петрівна Пурик. На той час на основі зарубіжного досвіду та результатів досліджень було відомо про поведінкові особливостей ключових груп ризику та різні шляхи передачі  ВІЛ,. У провідних західних країнах переважно був ризик зараження через статеві зв’язки, проте в інших країнах провідним був шлях зараження через вживання ін’єкційних наркотиків. Цей шлях виявився провідним і в Україні (це з’ясувалось через випадки в Одесі).  Оскільки ВІЛ досить швидко поширювався серед ін’єкційних споживачів наркотиків, в тому числі і в м. Києві, тогочасним керівництвом  Соціальної служби для молоді м. Києва в особі Олександра Кузьменка та його заступника Володимира Вовка, будо прийнято рішення про започаткування цього проекту. Цю ініціативу підтримали такі міжнародні організації в Україні, як ЮНЕЙДС,Дитячий Фонд ООН, Український державний центр соціальних служб для молоді, тогочасна міська та районні владні структури.

       Завдяки такій підтримці міська та районні Соціальної служби м. Києва, змогли отримати доступ до молоді, що давало більш широкий соціальний простір для реалізації проєкта і це було дуже важливо.

      В деяких країнах запровадження цієї програми зустрічалось з великими труднощами, бо був супротив з боку поліції, органів, які уповноважені до боротьби із розповсюдженням наркотичних речовин. Натомість завдяки проведеній роз’яснювальній роботі у нас була їхня підтримка,  і ми могли успішно проводити профілактичну роботу за програмою, в тому числі в рамках аутріч спілкування (від англ. оutreach – охоплення зовні, вулична робота) із ін’єкційними споживачами наркотиків, також вдало працювало «сарафанне радіо». Саме тоді вже ми впроваджували ідею антирепресивної, антидискримінаційної політики по відношенню до ін’єкційних споживачів наркотичних речовин в Україні в рамках реалізації стратегії зменшення шкоди стосовно поширення ВІЛ/СНІД  серед цієї цільової групи».

       «Отже, нагадаю метою програми «Зменшення шкоди»  є  запобігання  поширенню ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів В, С, Д, туберкульозу,  тромбофлебіту, передозувань серед споживачів ін’єкційних наркотиків.  До методів за стратегією «Зменшення шкоди» відносяться обмін шприців на стаціонарних і мобільних пунктах обміну шприців (ПОШ) та за допомогою аутріч-роботи з ЛВНІ на «їхній території»: на вулиці, вдома, у місцях споживання наркотиків, біля аптек, де поширюються засоби безпеки, ліки, дезінфектанти, профілактична література, надається інформація про адреси допомоги, проводиться консультування  фахівців (психолог, юрист, лікар, фахівець із реабілітації), надання первинної медичної допомоги, супровід осіб – отримувачів соціальних послуг до спеціалізованих медичних установ. В рамках програми проводилася інформаційно-просвітницька робота (поширення профілактичної літератури, проведення тренінгів, навчання ЛВНІ на групах самодопомоги АН (анонімні наркомани, до речі, перша програма Соціальною службою для молоді реалізовувалась ще в 1997 році), а також переадресація клієнтів до державних установ з метою обстеження, за потребою замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) – довгострокове призначення постійних доз замісних препаратів у комплексному лікуванні залежності від опіатів та опіоїдів»,  -зазначає Леонід Крисов, методист Київського міського центру соціальних служб, Майстер соціальної роботи, Заслужений працівник соціальної сфери, що багато років координує напрям профілактичної роботи, та додає: «Тоді була започаткована чудова київська модель, коли був науковий супровід соціальних програм, що орієнтувався на міжнародний досвід та доказову дослідницьку базу».

        Борис Лазоренко: «Час, коли  я співпрацював із Соціальною службою для молоді м. Києва.  був дуже плідним. Ця співпраця була плідною  основою як для емпіричних досліджень, так і для набуття всебічного практичного досвіду.

       Підґрунтям, основою успіху програми були семінари, виїзні літні табори, де були в тому числі клієнти цієї програми, завдяки чому відбувалась також і їх соціалізація. Перший такий навчальний захід був проведений у березні 1997 року за участю спеціалістів Києва. Одеси, Миколаєва. Київський досвід був оцінений належним чином. У складі команди міжнародних консультантів я презентував його в Білорусі, Молдові, Казахстані, Киргизстані. Отже, досвід пішов у життя і поширився на пострадянський простір.

      Леонід Крисов: «Наскільки я розумію, це була унікальна модель поєднання первинної, вторинної та третинної профілактики, коли ми навчали фахівців, які працювали з ін’єкційними споживачами, а також проводили заняття для учнівської молоді».

       Борис Лазоренко:  «Соціальна служб м. Києва організовувала семінари для фахівців із всіх районів (в тому числі і для предстаників районних державних в місті Києві адміністрацій). Проте найбільш вдало робота проходила на базі Соціальної служби Дарницького району, яку тоді очолювала  Настіч Анна Юріївна. На базі цієї Служби працювала ГО «Молодь-резерв XХI століття », членом якої я був. Також це було поле для роботи інших споріднених ГО: БФ «Асперн», що займався «дітьми вулиці» та ін. Ми, представники громадської організації приходили в школи, щоб проводити лекції, але ми були делеговані Соціальною службою, тому це «відкривало двері»  закладів освіти і давало позитивні результати.  Також ми почали співпрацювати зі Службою у справх дітей, описували і поширювати власний досвід через «Вісник» Соціальної служби».    

  Закінчення інтерв’ю на сторінці Музею  у фейсбук: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083328446608

  ;

 • 1997

      Один з фундаторів системи соціальних служб столиці Володимир Семенович Вовк – заступник директора Департаменту з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності Національної соціальної сервісної служби України, начальник відділу з питань організації оздоровлення та відпочинку дітей, Заслужений працівник освіти України, Майстер соціальної роботи про реалії характерні для періоду керівництва Олександра Антолійовича Кузьменка як в цілому особливості подальших років (1995-2001р), так  і безпосередньо в 1997- му:

       «…Соціальна служба для молоді м. Києва тих часів – організаційний штаб, що об’єднує суб’єкти соціальної роботи, які володіють певними моделями та методиками для посилення впливу на молодь.

     Відбувалося створення засад, підгрунття соціальної роботи. Це була певною мірою романтична модель соціальної роботи, інша модель соціального обслуговування, яка не потребувала багато додаткових коштів, в опорі на ГО, на те що зараз називаємо «соціальний скаутинг». Ажде працівники служби були в той самий час і членами ГО «СПОК», що давало нам нові можливості. Саме тут вперше зародилось поняття справжнього волонтерства, яке розквітло під час Майдану і зараз. 

       Тоді була триєдина суб’єктна база: працівники державного сектору, ГО та волонтерський рух. Серед ГО це був не лише СПОК. Відбувався активний пошук інших ГО, які працювали з цільовими групами і це було ефективно.

     Тоді з’явилися зачатки майбутніх закладів соціальної підтримки у виглядів програм або проектів, розвивалися перші алгоритми, які потім перетворилися у сучасні моделі. Наприклад ігротеки на вулиці-як унікальний спосіб комунікації з сім’єю, з дитиною, робота «Інфобасу» тощо…

       Я взяв з собою з соціальної служби працездатність, вміння працювати 24/7, виснажливо, продуктивно, цікаво, але як би не було складно не забувати про посмішки і залишатись оптимістом. Хто увійшов в це вузьке горло соціальної служби, той пройшов загартування на все життя, вийшов потужною особистістю і потім скрізь розкрився по-своєму.

     Соціальна служба- трамплін для усіх. З неї вийшли політики, економісти, науковці, управлінці рівня заступника міністра. Багато з них стали  фундаторами соціальної роботи України».     Також пропонуємо уривки з оновленого Розпорядження та Положення  про  Соціальну службу для молоді Київської міської державної адміністрації (від 06.10.1997). Окрім цього знайомимо з уривком з інформаційно-методичного бюлетеня «Час молоді» №6-7 зразка 1997 року.

  Більше на https://www.facebook.com/profile.php?id=100083328446608

  ;

 • 1996

     У 1996 році захід, що проводила Соціальна служба м. Києва до Дня людей з інвалідністю, відвідав Валерий Павлович Пустовойтенко, який наступного року став прем’єр-міністром України.  

        З 1995 року і по теперішній час до організації проведення фестивалю «Повіримо у себе» долучилася Соціальна служба для молоді м. Києва. Фестиваль став візитівкою столиці. У 1996 році ініційовано волонтерських рух Фестивалю під девізом «Разом заради розвитку!». У 1996 році фестиваль відвідав Олександр Олександрович Мороз, якій згодом двічі Головою Верховної Ради України.    

     Одна за одною при РДА з’являються районні соціальні служби для молоді.

      Потужним етапом для розвитку системи соціальних служб столиці стала співпраця з Юнісеф, в рамках якої з’явилося багато ініціатив, що згодом стали традиціями соціальної роботи. У 1996 році за підтримки представника Юнісеф Алли Соловйової створена ГО «Ми з вами» спрямована на підтримку людей з ВІЛ\СНІД, одна з перших таких організацій в Україні. 

      В нашій рубриці «Зустрічі з цікавими людьми» пропонуємо уривки з інтерв’ю з  Борисом Лазоренком,  відомим психологом та психотерапевтом, к. філософ.н.,  автором наукових публікацій та викладачем, керівником програми «Психолого-педагогічна допомога сім’ї» Соціальної служби для молоді м. Києва, який у 90- ті та 2000- ні також займався впровадженням програми «Зменшення шкоди».

      Борис Лазоренко: «Виникнення та розвиток програми з профілактичної роботи столиці стало можливим завдяки унікальному поєднанню зусиль декількох організацій. Зокрема, тодішнього Науково-дослідного інституту  епідеміології  та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського, на базі якого був створений Український центр профілактики та боротьби зі СНІД, де працювала тоді одна із організаторок цієї програми Олена Петрівна Пурик. На той час на основі зарубіжного досвіду та результатів досліджень було відомо про поведінкові особливостей ключових груп ризику та різні шляхи передачі  ВІЛ,. У провідних західних країнах переважно був ризик зараження через статеві зв’язки, проте в інших країнах провідним був шлях зараження через вживання ін’єкційних наркотиків. Цей шлях виявився провідним і в Україні (це з’ясувалось через випадки в Одесі).  Оскільки ВІЛ досить швидко поширювався серед ін’єкційних споживачів наркотиків, в тому числі і в м. Києві, тогочасним керівництвом  Соціальної служби для молоді м. Києва в особі Олександра Кузьменка та його заступника Володимира Вовка, будо прийнято рішення про започаткування цього проекту. Цю ініціативу підтримали такі міжнародні організації в Україні, як ЮНЕЙДС, Дитячий Фонд ООН, Український державний центр соціальних служб для молоді, тогочасна міська та районні владні структури.

       Завдяки такій підтримці міська та районні Соціальної служби м. Києва, змогли отримати доступ до молоді, що давало більш широкий соціальний простір для реалізації проєкту і це було дуже важливо.

      В деяких країнах запровадження цієї програми зустрічалось з великими труднощами, бо був супротив з боку поліції, органів, які уповноважені до боротьби із розповсюдженням наркотичних речовин. Натомість завдяки проведеній роз’яснювальній роботі у нас була їхня підтримка,  і ми могли успішно проводити профілактичну роботу за програмою, в тому числі в рамках аутріч спілкування (від англ. оutreach – охоплення зовні, вулична робота) із ін’єкційними споживачами наркотиків, також вдало працювало «сарафанне радіо». Саме тоді вже ми впроваджували ідею антирепресивної, антидискримінаційної політики по відношенню до ін’єкційних споживачів наркотичних речовин в Україні в рамках реалізації стратегії зменшення шкоди стосовно поширення ВІЛ/СНІД  серед цієї цільової групи».

      Повне інтерв’ю на сторінці Музею: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083328446608

  ;

 • 1995

       Олександр Анатолійович Кузьменко, який став директором «Соціальної служби для молоді» м. Києва у 1995 році, започаткував абсолютно нові проекти та програми, які лягли в основу сучасної системи соціальної роботи столиці. З  ним соціальна служба змінила свій вектор діяльності та пріоритети. З’явилася співпраця співпраця та опора на потенціал громадських організацій. Прийшли у команду нові люди, які були готові працювати 24/7, розробляти та впроваджувати нові ідеї. Увага залишалась на молоді, але з’явилися професійні програма по роботі з різними категоріями. Зокрема, стартували програми по роботі з дітьми вулиці, дітьми з інвалідністю, мобільні бригади, ігротеки на вулиці, поступово стартував проект «Інфобас», з’явилося волонтерство тощо. 

        Розпочався процес створення районних центрів. Зокрема, першими стали служби у Подільському, яку  очолила Жанна Францівна Кіркевич, та Оболонському районах (за керівництва Оксана Миколаївни Добровольської). Поступово їх стало 14 (по кількості районів (остання була створена у 1998 році у Ватутинському (зараз територія Деснянського району).  

        В авангарді соціальної роботи на посаді заступника директора з організаційних питань Соціальної служби для молоді м. Києва працює Володимир Семенович Вовк,  заступника директора з методичної роботи Анна Володимирівна Купцова. Робота набирає обертів, нові виклику вимагають нових знань, отже, започатковано розробку та проведення програм навчань спеціалістів з широко кола питань. Наразі методична складова діяльності КМЦ  продовжує відігравати надважливу роль.

         Підвищилася увага представників держави та міста до заходів, що започаткувала Соціальна служба. У перші роки створення фестивалю мер столиці Олександр Олександрович Омельченко часто бував на фестивалі «Повір у себе».

      Нагадаємо, що на початку 1993 року було  започатковано Фестиваль творчості «Повір у себе»,  і  він мав формат виїзного заходу: протягом 5 днів учасники мали можливість продемонструвати свої творчі здібності, подружитись, а батьки – отримали соціальну підтримку та розуміння як серед спеціалістів так і в колі однодумців. За сприянням Спілки дитячих та юнацьких організацій (СПОК) міста Києва, Управління (Комітет?) молоді КМДА у заході взяли участь 100 дітей з інвалідністю з інтернатів та товариства дітей-інвалідів «Церебрал». Вони стали першими, а згодом і постійними учасниками фестивалю.

  ;

 • 1994

   Виконуючим обов’язки директора міського Центру «Соціальна служби для молоді» м. Києва  стає Бажеріна Світлана Іванівна. Згадок про цей період небагато. Основна робота викладена у положенні.

     Разом з тим набирає обертів громадська діяльність ГО «СПОК», члени та діяльність якої стануть в подальшому основою Соціальної служби столиці.

    Прийнято Розпорядження Представника Президента України в м. Києві (Л.Косаківський) «Про створення Соціальної служби для молоді м. Києва»(перейменування).

  ;

 • 1993

     Директор міського Центру «Соціальна служба для молоді» м. Києва Макогон  Валентин Павлович. Основна діяльність пов’язана з роботою з молоддю.

    В цей період знаходимо перші згадки про фестиваль  творчості для дітей та молоді з інвалідністю “Повір у себе”, який згодом міцно увійшов у традицію мережі Центрів соціальних служб столиці. Проте в той час він був пов’язаний з діяльністю ГО «СПОК».

  ;

 • 1992

        «Цікаві зустрічі»: заступник генерального директора Центру «Соціальна служба для молоді м. Києва» Євген Володимирович Білоножко, який стояв у витоків створення першої соціальної служби:

      «Коли у 1992 році я був призначений заступником генерального директора у соціальну службу (це зараз звучить помпезно, насправді по суті я був хорошим менеджером, «старшиною у підрозділі»)  взагалі не було ніякого досвіду здійснення соціальної роботи. Ми орієнтувалися на молодь. Профспілки не працювали, «комсомольська» лінія  вже не  існувала. Ми все створювали з нуля. Робили ремонт (ми працювали тоді у приміщенні на вул. Б. Хмельницького, 44), набирали людей. У нас не було часу і можливості їздити і дізнаватися чужий досвід, нам треба було вже починати працювати. До нас прийшли люди, які до цього були співробітниками «Психологічного консультативного центру» та мали досвід консультування молодих пар перед вступом у шлюб. Фактично у нас став психологічний центр з функцією соціальної підтримки. Моїм завданням було підтримувати ініціативи співробітників. А працювали усі з натхненням, «з душею», підходили до роботи неформально.

     Ми були командою однодумців, а міська влада нас підтримувала.

       У нас було 2 основні форми роботи: консультування та тренінги. Щодо консультування, то у нас був постійний живий потік молодих людей. Ми підтримували їх у внутрішньому становленні, самосприйнятті. І робили це добре. Серед тренінгів найбільший соціальний ефект мав проект PRH, що був спрямований на розвиток особистості. Ця програма для мене-приклад того як психологія повинна  використовуватися у соціальній роботі. Також ми багато працювали зі студентами – випускниками різних спеціальностей.

      2 роки моєї роботи – це був своєрідний інкубаційний період Служби. Пізніше Олександр Кузьменко, який потім очолив Службу, зробив надважливе-організував  зв’язок з районною ланкою, створив інформаційне поле, що потрібно було для розвитку і масштабування роботи; він інтегрував діяльність служби в загальноміські проекти.

       Відповідаючи на питання, «що дала мені соціальна служба?», то розумію, що потім протягом всього професійного життя я втілював ідею необхідності поєднання  роботи психолога з роботою соціального працівника для реальної і ефективної допомоги людям «в полі». Так під час «Майдану» ми працювали з людьми з ПТСР, допомагали з вирішенням їх побутових питань.  Далі, у 2014 році цей підхід використовувався при нашій взаємодії з ветеранами. У колі моєї уваги були і є також питання допомоги психічнохворим людям. Якби я не працював у соціальній службі я б не усвідомлював цей необхідний партнерський зв’язок.

      Згодом  розуміючи потребу підготовки таких фахівців у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченками, де ми  готували  психологів  фактично спираючись передусім на практику соціальних працівників.

       Підсумовуючи, скажу, що вся мудрість у тому, щоб усвідомлювати власний шлях. Бачу перспективу роботи сучасної Соціальної служби м. Києва у організації підвищення кваліфікації співробітників формуючи знання, навички, а головне правильне відношення до отримувачів послуг, а також у колективі.  Всі повинні бути в безперервному процесі професійного зросту та  розвитку, щоб та оперативно та комплексно реагувати на час та потреби людей».  

    Повна версія інтерв’ю: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083328446608

  ;