Головна > Без рубрики > Твоя соціальна служба поруч: Групи взаємодопомоги, групи АА, що це?

Твоя соціальна служба поруч: Групи взаємодопомоги, групи АА, що це?

     Розпочнемо розповідь з традиційного напряму роботи -підтримка діяльності груп взаємодопомоги, координатором яких є методист КМЦСС Леонід Крисов. Якщо залишились питання по темі, Леонід Петрович радо на них відповість.   

    По м. Києву ми традиційно підтримуємо діяльність груп взаємодопомоги, що працюють в приміщеннях мережі центрів соціальних служб м. Києва, в тому числі за адресою: вул. Олександра Довженка, 2, в рамках реалізації заходів міського спеціалізованого формування «Служба соціально-профілактичної роботи». Більш детальна інформація про можливість відвідування груп (анонімно, безоплатно) за цією адресою за телефонами: 063-158-50-21, 097-702-97-35, Леонід Петрович, методист, відповідальний за реалізацію спільних заходів.

     Групи взаємодопомоги – невід’ємна складова сучасної соціальної роботи в світі та в Україні, спрямованої на досягнення позитивного результату, використання внутрішніх ресурсів самої людини, яка має бажання щось змінити в своєму житті. Українські спільноти та групи взаємодопомоги – частина всесвітнього руху, розповсюдженого в більшості  соціально відповідальних країн.

    «Не вирішуйте НАШІ проблеми без НАС, не приймайте  важливі рішення   про НАС без НАС!» – таке бачення має право на існування та підтримку. В групах взаємодопомоги немає шефів, босів, тренерів, вони працюють на засадах анонімності, конфіденційності, демократії та рівності в правах всіх учасників. А все розпочиналось в 1935 році з анонімних алкоголіків.

    Аноні́мні Алкого́ліки — це співтовариство чоловіків і жінок, які діляться один з одним своїм досвідом, силою і надією з метою вирішити  спільну проблему й допомогти іншим одужати від алкоголізму. Єдиною вимогою для членства є бажання кинути пити. Членство в АА не передбачає вступних або обов’язкових платежів; співтовариство утримується завдяки власним добровільним внескам. АА не пов’язані з будь-якою сектою, релігією, політикою, організацією чи установою; не бажає брати участь в будь-яких суперечках, не підтримує і не виступає проти будь-яких справ.

    Основна мета АА — залишатися тверезими й допомагати іншим людям з алкогольною залежністю досягти тверезості. Місцем заснування АА були Сполучені Штати. Ініціатори –  біржовий маклер  В.Білл та доктор Боб, перший день безперервної тверезості якого – 10 червня 1935 року вважається символічною датою народження цього руху.

     У грудні 1938 був розроблений та сформований текст Програми «12 кроків», яка вважається однією з найефективніших програм одужання у світі і на сьогоднішній день. Співтовариство АА нараховує понад 2 млн членів, групи товариства працюють  у понад 180 країнах світу.

   Як рух з’явився у Україні? В січні 1989 року до  Києва приїздить місіонер із США на ім’я Лео К., влаштовується працювати консультантом з проблем алкоголізму до психіатричної лікарні ім. Павлова та знайомиться з пацієнтами, які на той час  вважались «безнадійними алкоголіками».  21 лютого  1989 року офіційно визнано днем народження руху АА у Києві та й в Україні.

    У спільноті існують «12 Традицій АА» — це принципи,  покладені в основу функціонування групи, підтримки її розвитку і доброзичливого спілкування її членів. «12 Традицій» — це не закони і правила, а лише побажання, що  складені на основі попереднього досвіду розвитку Анонімних Алкоголіків.

   Дванадцять Традицій АА (інформація відтворює тест АА):

1. Наш спільний добробут повинен бути на першому місці; особисте одужання залежить від єдності АА.

2. Для нашої спільної мети є лише один найвищий авторитет — люблячий Бог, як Він може виразити Себе в нашій груповій свідомості. Наші лідери — лише наділені довірою служителі; вони не керують.

3. Єдиною вимогою для того, щоб стати членом АА, є бажання кинути пити.

4. Кожна група має бути цілком самостійною, за винятком справ, які стосуються інших груп або АА в цілому.

5. У кожної групи є лише одна головна мета — нести своє послання до алкоголіка, який все ще страждає.

6. Групі АА ніколи не слід підтримувати, фінансувати або надавати ім’я АА для використання жодній спорідненій організації або сторонній установі, щоб проблеми, пов’язані з грошима, власністю і престижем не відволікали нас від нашої головної мети.

7. Кожній групі АА слід повністю спиратись на власні сили, відхиляючи внески ззовні.

8. Анонімним Алкоголікам варто завжди залишатися непрофесійним об’єднанням, проте наші службові центри можуть наймати спеціальних працівників.

9. АА, як таким, ніколи не слід мати системи управління; але ми можемо створювати ради або комітети, безпосередньо відповідальні перед тими, кого вони обслуговують.

10. Товариство Анонімних Алкоголіків не має точки зору щодо зовнішніх питань; отже ім’я АА ніколи не слід залучати до громадських дискусій.

11. Наша політика зв’язків з громадськістю ґрунтується на привабливості, а не на рекламі; нам потрібно завжди зберігати особисту анонімність на рівні преси, радіо та кіно.

12. Анонімність є духовною основою всіх наших Традицій, що завжди нагадує нам ставити принципи перед особистостями.

«12 Кроків» — програма духовного переорієнтування для залежних від алкоголю. Метою програми є визнання своєї залежності, апелювання до «вищої сили» для лікування, відшкодування збитку, завданого іншим в результаті залежності і донесення цілющого знання до інших узалежнених. Значною мірою покладається на прийняття «вищої сили» або Бога, який може розумітися по-різному, але це є обов’язковою діючою силою в одужанні.

Як правило, для ефективного опрацювання етапів програми необхідною є наявність досвідченого учасника (спонсора — наставника), здатного роз’яснити принципи кожного кроку. На основі програми була створена так звана Мінесотська модель лікування алкоголізму та інших узалежнень, що припускає участь професіоналів  як рівних учасників.

Дванадцять Кроків АА (інформація відтворює тест АА):

1. Ми визнали, що ми були безсилі перед алкоголем, що наше життя стало некерованим.

2. Повірили, що Сила, могутніша за нашу власну, може повернути нам здоровий розум.

3. Прийняли рішення доручити нашу волю і наше життя під опіку Бога, як ми розуміли Його.

4. Зробили сумлінну та безстрашну моральну інвентаризацію самих себе.

5. Визнали перед Богом, собою та іншою людиною справжню природу наших помилок.

6. Були повністю готові до того, щоб Бог усунув всі ці дефекти характеру.

7. Покірно попросили Його усунути наші недоліки.

8. Склали список  усіх людей, кому ми заподіяли шкоду, і стали готовими відшкодувати всім їм завдані збитки.

9. Особисто відшкодовували заподіяні цим людям збитки, де тільки можливо, крім тих випадків, коли це могло зашкодити їм або кому-небудь іншому.

10. Продовжували робити особисту інвентаризацію, і коли ми були неправі, відразу визнавали це.

11. Шукали шляхом молитви і медитації покращення нашого свідомого контакту з Богом, як ми розуміли Його, молячись лише про знання Його волі щодо нас і сили виконати її.

12. Досягнувши духовного пробудження, як результат цих кроків, ми намагались нести це послання до алкоголіків і застосовувати ці принципи у всіх наших справах.

    Групи АА проходять як очно, так і в онлайн-форматі.  Групи є закритими, але кожного першого тижня місяця на занятті групи (за її згодою) може бути присутньої будь-яка людина, в тому числі і надавач соціальних послуг. В Україні працюють і англомовні групи взаємодопомоги АА, і міжнародні, коли учасники можуть перебувати в різних країнах світу (онлайн).

    Більш детальна інформація на сайті організації «Український Центр Обслуговування груп АА» – www.aa.org.ua

     Адреса – 36023, м. Полтава, вул. Героїв АТО, 116,  е-mail – aa.ua.gso@gmail.com, телефони:+ 38-096-527-87-52 , + 38-099-928-93-78 .