Головна > Сімейні форми влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування (усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї, ДБСТ)

Сімейні форми влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування (усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї, ДБСТ)

Діти, які втратили батьків, або їхні батьки в силу різних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, потребують родинного тепла і виховання. Форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у сім’ю: усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї (ПС), дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ).
Консультування з приводу створення та функціонування ПС/ДБСТ, оформлення опіки/піклування, усиновлення, патронату та наставництва, навчання на курсах щодо виховання, взаємодії з дитиною-сиротою, дитиною позбавленої батьківського піклування та дитиною, яка опинилася в складних життєвих обставинах тощо: Київський міський центр соціальних служб: вул. Олександра Довженка,2 кім. 28, тел.: (044) 456-13-24. Також інформацію щодо сімейних форм виховання можна отримати у Службі у справах дітей та сім’ї КМДА (044) 484-05-25.
Прийомна сім’я — це сім’я або особа, що не перебуває в шлюбі, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання. Ті, хто прийняв дітей у прийомну сім’ю, є прийомними батьками, а влаштовані діти — прийомними дітьми. Діти перебувають у прийомній родині до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання — до 23 років або до закінчення навчання. Порядок створення та функціонування прийомної родини встановлено Постановою Кабінету міністрів України № 565 від 26 квітня 2002 року «Про затвердження Положення про прийомну сім’ю».
Дитячий будинок сімейного типу — окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. Діти перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання — до 23 років або до закінчення навчання. Порядок створення та функціонування ДБСТ встановлено Постановою Кабінету міністрів України № 564 від 26 квітня 2002 року «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу».
Районні центри соціальних служб столиці здійснюють соціальне супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Київським міським центром соціальних служб системно проводиться навчання з підвищення батьківської компетентності прийомних батьків та батьків вихователів.
На базі КМЦСС виключно для сімей, які прийняли дитину у сім’ю, надається психологічна допомога за графіком: пн.- 11.00-18.00; вт.-10.00-17.00; сер.-11.00-14.00 (ресурсна група для батьків, які прийняли дитину); чет.-10.00-17.00, 14.30-17.30 (Т-група (емпірична) для прийомних батьків); пт.-10.00-17.00; суб.-10.00-13.00 (ресурсна група для батьків, які прийняли дитину).
Опіка та піклування над дітьми в Україні — влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів (глава 19 Сімейного кодексу України).
Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, а піклування — над дитиною віком від 14 до 18 років. Опіка та піклування встановлюється з метою виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав або з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей. Опіка та піклування оформлюється переважно родичами дитини.
У Києві постійно відбувається пошук та навчання кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки – вихователі. Київським міським центром соціальних служб проводяться курси навчання за тематикою “Підготовка кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни та піклувальники”, за результатами яких потенційні кандидати (особи та подружні пари) в сімейні форми виховання мають прийняти усвідомлене рішення щодо прийняття дитини в сім’ю, отримують довідки про проходження курсу підготовки та рекомендації про включення до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
Особа, яка хоче прийняти дитину, створивши прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, оформити опіку чи піклування повинна пройти навчання (курс підготовки) кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі у Київському міському центрі соціальних служб за адресою: м. Київ, вул. Довженка,2 кім. 28 б, тел.: (044) 456-13-24. Такі ж курси за бажанням можуть пройти усиновителі.
Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 Сімейного Кодексу України. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя. При влаштуванні дитини враховуються етнічне походження, релігійна й культурна приналежність, рідна мова, можливість забезпечення наступності у вихованні та освіті.
Також інформацію щодо сімейних форм виховання можна отримати у районних центрах соціальних служб (див. РЦСС).
Кожна дитина має право на виховання у сім’ї!

Інформаційний посібник “Родина для дитини”.

Якісно. Корисно. Актуально. Рекомендуємо для прочитання та поширення інформації. https://dsk.kyivcity.gov.ua/files/2019/12/21/RodynaDliaDytyny.pdf

“Кожній дитині потрібна родина” Центру комунікації та інформації КМДА


Надаємо інформацію щодо оформлення соціальних допомог (виплат) станом на 29.07.2022 року

Надання державної соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування

На кожну дитину у розмірі двох з половиною прожиткових мінімумів: для дітей до 6 років – 5502,5 грн; для дітей старше 6 років – 6860 грн

На кожну дитину з інвалідністю у розмірі трьох з половиною прожиткових мінімумів: для дітей до 6 років – 7703,5 грн; для дітей старше 6 років – 9604 грн

Хто має право на отримання?Опікун або піклувальник, який має рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки/піклування
Які документи необхідні для оформлення?Заява копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування паспорт або інший документ, який посвідчує особу опікуна/піклувальника ідентифікаційний код опікуна/піклувальника копія свідоцтва про народження дитини довідка про реєстрацію місця проживання опікуна /піклувальника та дитини довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років
Де можна оформити виплатуСтруктурний підрозділ соціального захисту населення Центр надання адміністративних послуг Уповноважена особа сільської/селищної/міської ради
Документи, які регламентують надання цієї допомогиПостанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»
Важливі примітки*Виплата припиняється, якщо: опікуна /піклувальника звільнено від виконання його обов’язків; дитина, яка перебувала під піклуванням, працевлаштувалася або взяла шлюб до досягнення нею 18-річного віку; дитина усиновлена або передана батькам; дитина досягла 18-річного віку; дитина набула повної цивільної дієздатності, у зв’язку з тим, що вона записана матір’ю або батьком дитини; дитина влаштована на повне державне утримання.

Надаємо інформацію щодо оформлення соціальних допомог (виплат) станом на 29.07.2022 року

Надання державної соціальної допомоги при усиновленні

Розмір допомоги складає 41 280 грн.

Хто має право на отримання?Один з батьків дитини або опікун, які постійно проживають з дитиною
Які документи необхідні для оформлення?Заява паспорт або інший документ, який посвідчує особу ідентифікаційний код копія свідоцтва про народження дитини копія рішення суду про усиновлення
Де можна оформити виплатуСтруктурний підрозділ соціального захисту населення Центр надання адміністративних послуг Уповноважена особа сільської/селищної/міської ради
Документи, які регламентують надання цієї допомогиПостанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»
Важливі приміткиВиплата призначається, якщо батьки звернулися не пізніше 12 календарних місяців з дня набрання законної сили рішення про усиновлення.