Головна > Допомога людям з інвалідністю

Допомога людям з інвалідністю

На базі Київського міського центру соціальних служб здійснюється методичне забезпечення проведення в територіальній громаді міста Києва соціальної роботи, надання соціальних послуг, соціальної підтримки особам/сім’ям, де один чи кілька членів мають інвалідність та/або перебувають у складних життєвих обставинах, організація навчальних заходів з питань соціальної роботи, надання соціальних послуг.

Для фахівців соціальної роботи і надавачів соціальних послуг:

В 2022 році реалізується соціальний захід «Методичне забезпечення соціальної роботи в громаді м. Києва для дітей, молоді з інвалідністю та їх сімей «Методичний центр «Незалежне життя», спрямований на проведення навчальних заходів з підвищення професійних компетенцій спеціалістів.

Адреса: вул. Олександра Довженка, 2, каб.14, (044) 456-11-28

Спеціаліст, відповідальний за напрям роботи – методист відділу методичного забезпечення соціальної роботи Остролуцька Лариса Іванівна (прийом за попереднім записом за телефоном).

Для батьків, які виховують дітей та молодь з інвалідністю – щовівторка з 16.00-18.00 проводиться «Школа батьків з правової обізнаності» (онлайн) з шести тем:

ТЕМА 1. Правова модель інвалідності в контексті Конвенції про права людей з інвалідністю для життя моєї дитини.

ТЕМА 2. Соціальний захист дітей і осіб з інвалідністю, батьків, гарантований державою.

ТЕМА 3. Забезпечення реабілітаційними послугами.

ТЕМА 4. Забезпечення права на освіту для всіх дітей.

ТЕМА 5. Система соціальних послуг.

ТЕМА 6. Правова та інформаційна допомога.

З 2022 року Київський міський центр соціальних служб проводить навчання за соціальною послугою «Базовий курс навчання фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності». Для участі в навчанні необхідно записатися на навчання/іспит:

 • привезти направлення Департаменту соціального захисту виконавчого органу  Київської міської ради Київської міської державної адміністрації за адресою: вул. О.Довженка, 2 (метро Шулявська, будинок біля кіностудії Олександра Довженка)» в кімнату 33, 34 чи 35; тел.:044 456 67 59 або 096 014 95 86.

Якщо надавач послуги має медичну освіту (з відповідним документом) – вона не проходить навчання та не складає іспит, а подає документи, що підтверджують її кваліфікацію до Департаменту соціального захисту виконавчого органу  Київської міської ради Київської міської державної адміністрації.

Мають право складати іспит без проходження курсів: особи, які протягом трьох місяців надавали таку послугу і отримували за це виплати (це має бути вказано у направленні Департаменту соціального захисту виконавчого органу  Київської міської ради Київської міської державної адміністрації).

    За запитом до Київського центру соціальних служб від організації можливе проведення просвітницьких заходів з питань розуміння інвалідності із залученням учасників проекту «Спікерське бюро» (молоді з інвалідністю, які пройшли підготовку) для любої аудиторії (студенти, спеціалісти, ЗМІ, дитячі групи тощо).

Проведення традиційних щорічних заходів:

 • Київського міського фестивалю творчості дітей та молоді з інвалідністю «Повіримо у себе» (жовтень-грудень);
 • Міського фестивалю спортивної рибної ловлі для дітей та молоді з порушенням опорно-рухового апарату «Золота рибка» (літній період).

Мережею районних центрів соціальних служб міста Києва (див. контакти РЦСС) сім’ям, в яких один і більше членів сім’ї з інвалідністю надаються наступні послуги:

 • за стандартами соціальних послуг: консультування, інформування, соціальна профілактика, соціальна адаптація, кризове (екстрене) втручання, представництво інтересів, посередництво (медіація), соціального супроводу сімей/осіб, які перебувають в складних життєвих обставинах;
 • здійснення оцінки потреб дитини/ особи та її сім’ї;
 • інформаційне консультування з питань соціального захисту населення та отримання пільг і можливостей;
 • психологічне консультування;
 • сприяння в отриманні інших соціальних послуг і консультацій фахівців відповідно до запиту;
 • залучення до соціокультурних заходів, реабілітаційних програм;
 • організація районних турів Київського фестивалю творчості дітей та молоді з інвалідністю «Повіримо у себе» (жовтень-грудень), рекреаційних спортивних змагань та заходів.

     Місія напряму соціальної роботи з сім’ями, де один або декілька членів з інвалідністю мережі центрів соціальних служб: підготовка до самостійного життя дітей і молоді з інвалідністю, нормалізація і підвищення якості життєдіяльності сімей, де один або більше членів мають інвалідність.

Стратегічна місія напряму: збереження і розвиток напрямку по роботі з дітьми та молоддю з інвалідністю, сім’ями, де один або більше членів мають інвалідність.

Цінності соціальної роботи за напрямком:

Відповідальність:

 • фахівець відповідальний за якість наданої послуги;
 • фахівець докладає всіх зусиль для формування у людини з інвалідністю відповідальності за своє життя;
 • фахівець сприяє формуванню відповідальності батьків та інших членів сім’ї за виховання, розвиток і реабілітацію, задоволення потреб дитини з інвалідністю.

Повага до особистості:

 • ми поважаємо будь-яку особу, яка звернулася до нас за допомогою;
 • ми керуємося принципом: спочатку дитина, а потім інвалідність;
 • ми реалізуємо в діяльності принцип участі.

Суспільство рівних можливостей (інклюзивне суспільство):

 • ми сприяємо створенню умов рівних можливостей, незалежно від наявності або відсутності інвалідності;
 • ми проводимо просвітницьку роботу з подолання стереотипів в суспільстві, в середовищі дітей і молоді з інвалідністю та їх батьків,
 • формуємо інклюзивна простір і позитивне мислення.

Командний підхід:

 • ми команда всередині системи;
 • ми створюємо мультидисциплінарні команди для рішень проблем дітей, молоді та сімей, де один або більше членів люди з інвалідністю;
 • ми взаємодіємо один з одним і відкриті до співпраці з усіма організаціями та структурами, які поділяють наші цінності.

Для отримання більш детальної інформації щодо соціальної роботи з дітьми та молоддю з інвалідністю читайте у соціальних мережах:

Брошура «Набута інвалідність дитини.

Поради батькам і фахівцям»

ЮНІСЕФ разом із навчально-реабілітаційним центром «Джерело» підготували брошуру «Набута інвалідність дитини. Поради батькам і фахівцям», яка містить відповіді на такі запитання:

Як оформити статус інвалідності дитини?

На яку допомогу можна розраховувати та як її отримати?

Як говорити з дитиною про інвалідність?

Де шукати психологічної підтримки?

Як облаштувати домашній та освітній простір?

Що таке інклюзивна освіта та як записати дитину до садочка та школи?

Що потрібно знати вчителям та іншим фахівцям?

 Завантажуйте її за посиланням https://www.unicef.org/ukraine/documents/acquired-disability  та отримуйте необхідні відповіді. Автор ЮНІСЕФ, Центр Джерело, KFW


Надаємо інформацію щодо оформлення соціальних допомог (виплат) станом на 29.07.2022 року

Надання допомоги від ЮНІСЕФ Спільно

6 600 грн/кожному члену сім’ї, але не більше, ніж 5 особам, тобто сума складатиме не більше 33 000 грн.

Хто має право на отримання?Сім’я, яка виховує три і більше дітей Сім’я, яка має принаймні одну дитину з інвалідністю до 18 років
Які документи необхідні для оформлення?Заява онлайн Документи на кожного члена домогосподарства: Паспорт або інший документ, який посвідчує особу Свідоцтво про народження дитини Ідентифікаційний код для дорослого та дитини Закордонний паспорт (за наявності) Посвідчення водія (за наявності) Документ, що підтверджує інвалідність (за наявності) IBAN рахунок для людини, на яку будуть перераховані кошти на всю сім’ю
Де можна оформити виплату register.unicef.org
Документи, які регламентують надання цієї допомогиПроєкт ЮНІСЕФ
Важливі примітки*Допомога надається всім сім’ям за умови, що вони не отримували грошової допомоги від іншої міжнародної гуманітарної організації з 24 лютого 2022 року

Надання державної соціальної допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною

На кожну хвору дитину у розмірі двох прожиткових мінімумів: для дітей до 6 років – 4402 грн; для дітей старше 6 років – 6860 грн

Хто має право на отримання?Один з батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів опікун, піклувальник, який постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, хворою на один або декілька видів захворювань.
Які документи необхідні для оформлення?Заява Паспорт або інший документ, який посвідчує особу Ідентифікаційний код копія свідоцтва про народження дитини; копія документу, що підтверджує статус законного представника дитини (для прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, піклувальників; довідка про захворювання дитини, виданої лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу у порядку та за формою, встановленими МОЗ
Де можна оформити виплатуСтруктурний підрозділ соціального захисту населення Центр надання адміністративних послуг Уповноважена особа сільської/селищної/міської ради
Документи, які регламентують надання цієї допомогиПостанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» Постанова Кабінету Міністрів України від 22.07. 2020 р. № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» «Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги»
Важливі примітки*Виплата припиняється, якщо: дитина досягла 18 років; встановлено дитині інвалідність; допомога призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; звільнення опікуна чи піклувальника дитини від виконання їх обов’язків; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.

Надаємо інформацію щодо оформлення соціальних допомог (виплат) станом на 29.07.2022 року

Надання державної соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування

На кожну дитину у розмірі двох з половиною прожиткових мінімумів: для дітей до 6 років – 5502,5 грн; для дітей старше 6 років – 6860 грн

На кожну дитину з інвалідністю у розмірі трьох з половиною прожиткових мінімумів: для дітей до 6 років – 7703,5 грн; для дітей старше 6 років – 9604 грн

Хто має право на отримання?Опікун або піклувальник, який має рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки/піклування
Які документи необхідні для оформлення?Заява копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування паспорт або інший документ, який посвідчує особу опікуна/піклувальника ідентифікаційний код опікуна/піклувальника копія свідоцтва про народження дитини довідка про реєстрацію місця проживання опікуна /піклувальника та дитини довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років
Де можна оформити виплатуСтруктурний підрозділ соціального захисту населення Центр надання адміністративних послуг Уповноважена особа сільської/селищної/міської ради
Документи, які регламентують надання цієї допомогиПостанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»
Важливі примітки*Виплата припиняється, якщо: опікуна /піклувальника звільнено від виконання його обов’язків; дитина, яка перебувала під піклуванням, працевлаштувалася або взяла шлюб до досягнення нею 18-річного віку; дитина усиновлена або передана батькам; дитина досягла 18-річного віку; дитина набула повної цивільної дієздатності, у зв’язку з тим, що вона записана матір’ю або батьком дитини; дитина влаштована на повне державне утримання.

Надаємо інформацію щодо оформлення соціальних допомог (виплат) станом на 29.07.2022 року

Надання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю Розмір допомоги складає – 1418,90 грн. на місяць (70% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)
Хто має право на отримання?Один з батьків дитини або опікун, які постійно проживають з дитиною
Які документи необхідні для оформлення?Заява паспорт або інший документ, який посвідчує особу ідентифікаційний код копія свідоцтва про народження дитини (з інвалідністю) довідка з місця навчання із зазначенням перебування (неперебування) дитини на повному державному утриманні *висновок лікарсько-консультаційної комісії про встановлення інвалідності надсилається медичним закладом до відділу соціального захисту населення за місцем проживання дитини протягом трьох днів від засідання комісії Якщо із заявою звертається опікун або піклувальник, подається також: копія рішення про встановлення опіки (піклування) та призначення дитині з інвалідністю віком до 18 років опікуна (піклувальника); копія рішення суду про визнання особи з інвалідністю з дитинства недієздатною; копія рішення суду про призначення опікуна особі з інвалідністю з дитинства або копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу (органу опіки та піклування), який виконує функції опікуна.
Де можна оформити виплатуСтруктурний підрозділ соціального захисту населення Центр надання адміністративних послуг Уповноважена особа сільської/селищної/міської ради
Документи, які регламентують надання цієї допомогиПостанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79 «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»
Важливі приміткиЗвернутися треба протягом трьох місяців від встановлення інвалідності

Надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства

Розмір допомоги складає

особам з інвалідністю з дитинства I групи – 2027 грн. на місяць (100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)

особам з інвалідністю з дитинства II групи – 1621,60 грн. на місяць (80%прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)

особам з інвалідністю з дитинства III групи – 1216,20 грн. на місяць (60% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)

Хто має право на отримання?особа з інвалідністю з дитинства; піклувальник (законний представник особи з інвалідністю з дитинства, визнаної недієздатною)
Які документи необхідні для оформлення?Заява паспорт або інший документ, який посвідчує особу ідентифікаційний код *висновок медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності надсилається медичним закладом до відділу соціального захисту населення за місцем проживання дитини протягом трьох днів від засідання комісії Якщо із заявою звертається піклувальник, подається також: копія рішення суду про визнання особи з інвалідністю з дитинства недієздатною; копія рішення суду про призначення опікуна особі з інвалідністю з дитинства або копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу (органу опіки та піклування), який виконує функції опікуна.
Де можна оформити виплатуСтруктурний підрозділ соціального захисту населення Центр надання адміністративних послуг Уповноважена особа сільської/селищної/міської ради
Документи, які регламентують надання цієї допомогиПостанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79 «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»
Важливі приміткиЗвернутися треба протягом трьох місяців від встановлення інвалідності

Виплата надбавки на догляд за особами з інвалідністю з дитинства або дітьми з інвалідністю віком до 18 років

Розмір надбавки складає:

 • особі з інвалідністю з дитинства I групи, віднесеній до підгрупи А – 4054 грн (200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)
 • особі з інвалідністю з дитинства I групи, віднесеній до підгрупи Б – 2027 грн. – (100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)
 • одинокій особі з інвалідністю з дитинства II або III групи, яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, – 1520,25 грн (75 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність)
 • на дитину з інвалідністю віком до 6 років, віднесену до підгрупи А – 4402 грн (200 % прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років)
 • на іншу дитину з інвалідністю віком до 6 років – 1100,50 грн. (50% прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років)
 • на дитину з інвалідністю віком від 6 до 18 років, віднесену до підгрупи А – 5488 грн. (200 % прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років)
 • на іншу дитину з інвалідністю віком від 6 до 18 років – 1372 грн (50 % прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років)
Хто має право на отримання?один з батьків дитини опікун, який постійно проживає з дитиною або з особою з інвалідністю, визнаною недієздатною, та фактично здійснює догляд
Які документи необхідні для оформлення?Заява паспорт або інший документ, який посвідчує особу ідентифікаційний код копія свідоцтва про народження дитини (з інвалідністю) форма №080-1/о (довідка про потребу дитини (дитини з інвалідністю) у домашньому догляді) Якщо із заявою звертається опікун або піклувальник, подається також: копія рішення про встановлення опіки (піклування) та призначення дитині з інвалідністю віком до 18 років опікуна (піклувальника); копія рішення суду про визнання особи з інвалідністю з дитинства недієздатною; копія рішення суду про призначення опікуна особі з інвалідністю з дитинства або копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу (органу опіки та піклування), який виконує функції опікуна.
Де можна оформити виплатуСтруктурний підрозділ соціального захисту населення Центр надання адміністративних послуг Уповноважена особа сільської/селищної/міської ради
Документи, які регламентують надання цієї допомогиПостанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79 «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»
Важливі приміткиОсоби, які оформляють надбавку не працюють, не навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (крім заочної форми здобуття освіти), не проходять військову службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років.